Ήττα στις λεπτομέρειες για τη μαχητική Άθληση

26/11/2023 - 22:32 Τελευταία τροποποίηση στις 26/11/2023 - 22:55

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Άθληση παρέμεινε ξανά χωρίς νίκη 2-3 σετ από την ομάδα του Ηρακλείου.

Ένας αγώνας στα μέτρα της Άθλησης η οποία πάλεψε δυνατά και με ανατροπές κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα στο tie break. Μετά από ένα συγκλονιστικό σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα υποχρέωσε σε ακόμη μια ήττα τους γηπεδούχους, που κρατάνε ωστόσο τον βαθμό.

Στο πρώτο σετ η ΓΕ Ηρακλείου δεν βρήκε καμία αντίσταση, φτάνοντας άνετα στο 11-25. Στο δεύτερο σετ η Άθληση προηγήθηκε 12-8, όμως γρήγορα το Ηράκλειο έκανε την ανατροπή 12-13. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες προχώρησαν πόντο-πόντο, με την Άθληση να ισοφαρίζει 1-1 με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι Κρητικοί διατήρησαν προβάδισμα 5 πόντων, η Άθληση επέστρεψε, όμως μετά από δικά της λάθη κυρίως ολοκληρώθηκε το σετ στο 20-25. Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη, με την ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή να βγάζει ψυχή και κάνει την ανατροπή στο τέλος με 25-23, ισοφαρίζοντας πάλι 2-2. Στο tie break έσπασαν καρδιές, με την φιλοξενούμενη ομάδα να φεύγει νικήτρια 14-16 κόντρα στη μαχητική Άθληση.