Δεν τα κατάφερε ούτε τώρα η Άθληση απέναντι στον Φοίβο

05/12/2023 - 10:30 Τελευταία τροποποίηση στις 05/12/2023 - 11:01

Ακόμη μια ήττα για την Άθληση που την κρατάει χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα με 3-0 σετ από τον Φοίβο Μελισσίων.

Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως για άλλη μια φορά έμεινε μακριά από τους τρεις βαθμούς και πλέον τα περιθώρια στενεύουν, με τα επόμενα κρίσιμα παιχνίδια να κρίνουν σε μεγάλο βαθμό την πορεία της στο πρωτάθλημα. Σημαντικό ρόλο για την τελική έκβαση του αγώνα έπαιξαν και τα σοβαρά διαιτητικά εις βάρος του Λεσβιακού σωματείου.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή εγκλώβισε τον αντίπαλο και προηγήθηκε με 2-11 και 13-17, όμως μια ανεξήγητη χαλάρωση στη συνέχεια, σε συνδυασμό με τις λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις, οδήγησαν τον Φοίβο στην κατάκτηση του σετ με 26-24. Στο δεύτερο σετ η Άθληση αν και ξεκίνησε με μια νευρικότητα, στη διάρκεια κατάφερε να ισορροπήσει, όμως οι γηπεδούχοι επικράτησαν ξανά με 25-20. Στο τρίτο σετ μετά το ψυχολογικό βάρος που είχε δημιουργηθεί κυρίως, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 25-18.