Ιδανική αυτόχειρας η Άθληση, ήττα 2-3 σετ από την Πετρούπολη

23/12/2023 - 20:29 Τελευταία τροποποίηση στις 23/12/2023 - 21:14

Στον πιο κρίσιμο αγώνα έως τώρα και ίσως της χρονιάς, η Άθληση ηττήθηκε 2-3 σετ από την ουραγό Πετρούπολη αν και προηγήθηκε 2-0.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Πετρούπολη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης το απόγευμα του Σαββάτου 23 Δεκεμβρίου με τεράστια ανατροπή απέναντι στη γηπεδούχο Άθληση, η οποία κρατάει τον βαθμό, όμως δεν μπορεί να αισθάνεται ευχαριστημένη, αφού χρειαζόταν στον συγκεκριμένο αγώνα καθαρή νίκη.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ η Πετρούπολη διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα, ωστόσο στο 15ο πόντο η Άθληση ισορρόπησε και κατάφερε μάλιστα να προσπεράσει την αντίπαλο της. Στο τέλος του σετ σημειώθηκαν ανατροπές στο σκορ εκατέρωθεν, με την ομάδα της Μυτιλήνης τελικά να φτάνει στο 26-24. Στο δεύτερο σετ παρά το γεγονός ότι η φιλοξενούμενη ομάδα απέκτησε πλεονέκτημα 7 πόντων (13-20), οι παίκτες του Σωκράτη Γιακουμή με τρομερή αντεπίθεση έκαναν το 2-0 με το ίδιο σκορ 26-24.

Στο τρίτο σετ η Πετρούπολη απέκτησε προβάδισμα 6 πόντων, η Άθληση επιχείρησε πάλι να ανατρέψει το σκορ μειώνοντας στον πόντο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το αποτέλεσμα, μειώνοντας 2-1 με σκορ 19-25. Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ με την Άθληση από θέση κυνηγού να ισοφαρίζει 17-17, όμως η Πετρούπολη με πιο καθαρό μυαλό οδήγησε τον αγώνα στο tie break με 21-25. Οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία υπέρ τους καθάρισαν εύκολα στο τέλος 9-15 και πανηγύρισαν τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ήττα-μαχαιριά για την ομάδα της Μυτιλήνης που χρειάζεται ενίσχυση και σίγουρα πρέπει στη συνέχεια να παρουσιαστεί πιο ανταγωνιστική για να μπορέσει να σταθεί στην κατηγορία.