Nίκη στο tie break για Ερμή Παμφίλων!

26/04/2018 - 12:15 Τελευταία τροποποίηση στις 26/04/2018 - 12:16

Με το δεξί ξεκίνησε ο Ερμής Παμφίλων τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στα μπαράζ προς την άνοδο στην Α2 Κατηγορία των γυναικών στο βόλεϊ, επικρατώντας στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης της Τελχινίδας Ρόδου με 3-2 στο tie break!

Η πρωταθλήτρια ομάδα της Λέσβου έκανε έτσι το πρώτο βασικό βήμα για την επίτευξη του μεγαλεπήβολου στόχου, από τον όμιλο της Ζ' Περιφέρειας, κοντράροντας εκτός από τον τροπαιούχου Δωδεκανήσων και τους αντίστοιχους σε Χίο και Σάμο.

Ο αγώνας ήταν το απόλυτο ντέρμπι και είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τον Ερμή να παίρνει το πρώτο σετ με 25-19. Στη συνέχεια ωστόσο η ομάδα της Ρόδου αντέδρασε και όχι απλώς ισοφάρισε σε 1-1 (21-25), αλλά πήρε και το προβάδισμα με 1-2 στα σετ (21-25). Κάπου εκεί, αποδείχθηκε ότι ο σύλλογος των Παμφίλων είχε τεράστια ψυχικά αποθέματα και με τη συμπαράσταση του κόσμου έφτασε στο 2-2, επικρατώντας στο 4ο σετ με 25-20, στέλνοντας το ματς στο tie break. Στο τελευταίο 5ο σετ, ο Ερμής ήταν πιο συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική ανατροπή. Το τελικό 15-11 χάρισε τη νίκη με 3-2 σετ στην ομάδα της Λέσβου, απέναντι σε μια Τελχινίδα που έδειξε σημάδια ιδιαιτέρως σκληρού και ανταγωνιστικού συνόλου.

Σήμερα το βράδυ (21:00), ο Ερμής υποδέχεται την Αναγέννηση Σάμου στο ματς που θα κρίνει ενδεχομένως και την άνοδο, αφού ο Νηράς Καρδαμύλων δείχνει ο πιο αδύναμος εκ των τεσσάρων ομάδων.