Πρωταθλήτρια Λέσβου η Άθληση

23/03/2024 - 12:56 Τελευταία τροποποίηση στις 23/03/2024 - 15:36

Τον δεύτερο τίτλο στην ιστορία της σε επίπεδο γυναικών πανηγυρίζει από χθες 22/3 η Άθληση, η οποία επικράτησε με 1-3 σετ στον 5ο τελικό απέναντι στον Ερμή Παμφίλων.

Μετά από ένα δυνατό ντέρμπι και ένα συγκλονιστικό φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς, η Άθληση στέφθηκε πρωταθλήτρια στο βόλεϊ γυναικών, μετρώντας τον δεύτερο διαδοχικό τίτλο. Η Άθληση έδειξε πιο σίγουρη στα δύο πρώτα σετ, με τον Ερμή να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή, φτάνοντας μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα τέσσερα σετ-μπολ στο τρίτο και καθοριστικό σετ. Μελανό σημείο της αναμέτρησης, ο σοβαρός τραυματισμός της Μαρίας Φλωροπούλου στο γόνατο κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ, με την αθλήτρια του Ερμή να αποχωρεί από το γήπεδο υποβασταζόμενη και να μεταφέρεται στο «Βοστάνειο» νοσοκομείο για περαιτέρω ιατρικές εξετάσεις. Οι τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν ότι η αθλήτρια αναμένεται να υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί ακριβώς το μέγεθος του τραυματισμού της.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πορεύτηκαν μέχρι τους 15 πόντους μαζί, με κάποια λάθη εκατέρωθεν κυρίως στην υποδοχή, ωστόσο η Άθληση με πιο καθαρό μυαλό πήρε προβάδισμα πέντε πόντων στο τέλος και έκανε το 1-0 με σκορ 19-25. Στο δεύτερο σετ και με το σκορ 7-5 υπέρ του Ερμή, σε μια επίθεση της ομάδας της τραυματίστηκε η Μαρία Φλωροπούλου, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αποδιοργανωθούν οι  συναθλήτριες της και την Άθληση να κάνει εύκολα το 0-2 με 15-25.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα των Παμφίλων επανήλθε από το σοκ και κατάφερε να αντιδράσει, παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων 16-10 και να μειώνει τελικά 1-2 με σκορ 25-20. Εκπληκτικές άμυνες και υποδοχή στο τρίτο σετ και για τις δύο ομάδες. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Ερμής είχε δυναμικό ξεκίνημα με διαφορά 8 πόντων, όμως σταδιακά οι νεαρές αντίπαλες αθλήτριες μάζεψαν τη διαφορά. Ο Ερμής διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα έως το τέλος και παρά τα τέσσερα σετ-μπολ 24-20, η Άθληση κατάφερε να ισοφαρίσει και να κάνει την ανατροπή με 26-28, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Μετά την λήξη της αναμέτρησης ακολούθησαν από τον τοπική επιτροπή πετοσφαίρισης οι απονομές μεταλλίων στους δύο φιναλίστ και στην τρίτη ομάδα του πρωταθλήματος τον ΓΑΣ Λέσβου και του κυπέλλου στην πρωταθλήτρια Άθληση.

Το «SL» εύχεται στην αθλήτρια του Ερμή, γρήγορη ανάρρωση και επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους.