Πρωταθλήτρια Βορείου Αιγαίου η Άθληση

18/04/2024 - 09:41 Τελευταία τροποποίηση στις 18/04/2024 - 10:50

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Βορείου Αιγαίου πανηγυρίζει η ομάδα κορασίδων της Άθλησης.

Η πρωταθλήτρια Λέσβου μετά τον Νηρέα, επικράτησε με 3-0 σετ απέναντι και στον Πολυκράτη Σάμου και στέφθηκε ξανά πρωταθλήτρια Βορείου Αιγαίου, με επόμενο αντίπαλο πια στην Αθήνα την πρωταθλήτρια Νοτίου Αιγαίου.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη την Τετάρτη 17/4 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, οι γηπεδούχες κατέκτησαν εύκολα το πρώτο και τρίτο σετ, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να είναι ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο. Από το ξεκίνημα η Άθληση πήρε μεγάλο προβάδισμα, με τον Πολυκράτη στο τέλος με ένα σερί 0-5 να μειώνει 21-16, όμως η Άθληση κατέκτησε το σετ με σκορ 25-17. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες προχώρησαν μαζί, στη συνέχεια η Άθληση αύξησε τη διαφορά στο +6, ωστόσο η ομάδα της Σάμου με αντεπίθεση βρίσκοντας πόντους από το σερβίς έκανε την ανατροπή 17-18. Στο τέλος του σετ έγινε ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ και την Άθληση να κάνει τελικά το 2-0 με 25-23. Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα ολοκληρώνοντας τον αγώνα οι γηπεδούχες με 25-12.