Κέρδος ο Στεφάνοβιτς στο 3-3 με Καλλιθέα

11/09/2016 - 20:38 Τελευταία τροποποίηση στις 11/09/2016 - 21:00

Με δύο πρόσωπα εμφανίστηκε η ΑΕΛΚ στο φιλικό κόντρα στην Καλλιθέα, που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα στον "Ταρλά". Οι Καλλονιάτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3, σε ένα ματς ωστόσο που κυνηγούσαν από το ξεκίνημα το σκορ...

Μετά από ένα πρώτο 20λεπτο όπου οι δύο ομάδες δεν είχαν δημιουργήσει την παραμικρή ευκαιρία, απόρροια και της ζέστης που ανάγκασε λίγο αργότερα τον διαιτητή Κουκούλα να προχωρήσει σε cooling break, η ΑΕΛΚ απείλησε στο 23' με τον Παραΐμπα να σεντράρει και τον Μπουρντουγιάν να πλασάρει άουτ. Η Καλλιθέα απάντησε με τον Σταμόπουλο, το σουτ του οποίου στο 32ο λεπτό μπλόκαρε σταθερά ο Ταΐρης. Τρία λεπτά μετά όμως, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Τσίπρα, που έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και ψύχραιμα σκόραρε. Προς το τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΛΚ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Φράγκος σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός (41' και 44'). Πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Καλλιθέα πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μάκκο (45'), πηγαίνοντας -μετά από σουτ εκτός περιοχής- στα αποδυτήρια με αέρα δύο τερμάτων.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Βαζάκας έκανε τέσσερις αλλαγές (Στεφάνοβιτς, Χιντασέλι, Ντάλλας, Μανιάτης) και η ΑΕΛΚ σκόραρε στο 47' με τον Στεφάνοβιτς που είχε μπει νωρίτερα στο ματς και με λόμπα "κρέμασε" τον Ντούνη για το 1-2. Λίγα λεπτά μετά η ΑΕΛΚ πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά ο Χιντασέλι αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Και αφού δεν έγινε το 2-2, η Καλλιθέα πέτυχε το 1-3 με γκολ του Σταμόπουλου, που πλάσαρε στην κλειστή γωνία τον Μανιάτη. Μετά και το τρίτο γκολ, ο Τάκης Γκώνιας είχε βγάλει τα συμπεράσματά του για την Καλλιθέα, κάνοντας δέκα μαζεμένες αλλαγές στο 55ο λεπτό, αλλάζοντας έτσι όλη την ομάδα. Ο Βαζάκας από τη μεριά του, πραγματοποιούσε σταδιακά τις δικές του αλλαγές, περνώντας στο ματς τους Τζελίδη - Σοφιάνη αρχικά και εν συνεχεία τους Λαμπράκη, Σάββα, Ευαγγελιδάκη. Στο 70ο λεπτό, ο Στεφάνοβιτς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μείωσε σε 2-3, νικώντας τον τερματοφύλακα Μιχελή. Δέκα λεπτά μετά, ο Λαμπράκης σημάδεψε το δοκάρι της Καλλιθέας, έπειτα από κόρνερ του Στεφάνοβιτς και στο 88ο λεπτό, η ομάδα της Καλλονής ισοφάρισε με τον Λαμπράκη, που με δυνατό σουτ έγραψε το 3-3.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Κουκούλα, που είχε καλή συνεργασία με τους βοηθούς του Βερρή και Μεστρό. Τέταρτος ήταν ο Λέκκας.

ΑΕΛΚ (Γ. Βαζάκας): Ταΐρης, Αποστόλου, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Ποζατζίδης, Παραΐμπα, Γιουκαρής, Γιώργου, Φράγκος, Κέρι, Μπουρντουγιάν

Έπαιξαν και οι: Στεφάνοβιτς, Χιντασέλι, Ντάλλας, Μανιάτης, Τζελίδης, Σοφιάνης, Λαμπράκης, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Αρναούτογλου, Τριανταφύλλου

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Τ. Γκώνιας): Ντούνης, Μουχτάρης, Σταμόπουλος, Λεβέντης, Γκίνη, Τσίπρας, Μπέλης, Πάττας, Μάκκο, Σταματάκος, Σμυρλής