Στο στόχαστρο ο Λουκίνας!

17/08/2010 - 16:00 Τελευταία τροποποίηση στις 15/09/2010 - 10:39

Μια μεταγραφή αξιώσεων είναι έτοιμη να πραγματοποιήσει η ΑΕΛΚ, που συζητά το ενδεχόμενο παραχώρησης ως δανεικού του 19χρονου Γιάννη Λουκίνα από τον Πανιώνιο. Πρόκειται για επιθετικό, που πέρυσι πραγματοποίησε τις πρώτες του συμμετοχές στη Σούπερ Λίγκα, κάνοντας ντεμπούτο στο ματς της Νέας Σμύρνης, την 29η Αγωνιστική, κόντρα στη Λάρισα (0-3), όπου αγωνίστηκε ολόκληρο το β' ημίχρονο και παίρνοντας μια ακόμα συμμετοχή στο κλείσιμο της αυλαίας του περσινού πρωταθλήματος για τον Πανιώνιο, κόντρα στην Καβάλα (1-1), αγωνιζόμενος για 21 λεπτά.

Ο Γιάννης Λουκίνας ξεκίνησε την καριέρα του στα τμήματα υποδομής της Αγίας Παρασκευής. Εκεί τον εντόπισαν οι σκάουτερς του Ολυμπιακού και σε ηλικία 16 ετών βρέθηκε στο Ρέντη. Δεν κατάφερε να παραμείνει στην ερασιτεχνική ομάδα του ΟΣΦΠ και επέστρεψε το ερχόμενο καλοκαίρι πίσω στην Αγία Παρασκευή. Όχι για πολύ όμως, αφού ο Πανιώνιος ενδιαφέρθηκε για την απόκτησή του και τον έκανε κάτοικο Νέας Σμύρνης, δίνοντάς του την ευκαιρία να αγωνιστεί σε υψηλό επίπεδο.

Οι διοικούντες την ομάδα της Καλλονής πραγματοποιούν επαφές με τους ομολόγους τους στον Πανιώνιο, για την παραχώρησή του ως δανεικό για τη φετινή χρονιά και μέχρι την Πέμπτη αναμένονται εξελίξεις στην υπόθεσή του νεαρού επιθετικού, που έχει χριστεί διεθνής με την ομάδα των νέων και έχει ανοίξει ήδη... λογαριασμό, σκοράροντας τα πρώτα δύο γκολ με αντίπαλο την Εσθονία, σε φιλικές αναμετρήσεις.