Τρεις πιστολιές στο "Ελ Πάσο" [pics]

14/03/2012 - 16:16 Τελευταία τροποποίηση στις 14/03/2012 - 18:27

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η ΑΕΛΚ επί της Καλλιθέας περνώντας θριαμβευτικά μέσα από το "Ελ Πάσο", με σκορ 0-3, σε ένα αριστοτεχνικά διαβασμένο ματς από τον Γιάννη Ματζουράκη και τους συνεργάτες του.

Οι Καλλονιάτες έπαιξαν την Καλλιθέα "σαν τη γάτα με το ποντίκι" στο Α' Ημίχρονο, περιμένοντας στο πρώτο 20λεπτο τους γηπεδούχους πίσω από τη σέντρα και προσπαθώντας να απειλήσουν με αντεπιθέσεις ή από στημένες φάσεις.

Από τη μεριά τους οι γηπεδούχοι, με αιχμή του δόρατος τον Λημνιό επιθετικό Μαθιό Μαρουκάκη, είχαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, χωρίς να καταφέρουν να παραβιάσουν την εστία του Σουλογάνη.

Αρχικά, ο Μαρουκάκης αστόχησε σε τετ α τετ (11'), στη συνέχεια ο Σταύρου με κεφαλιά (21') και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και πάλι ο Μαρουκάκης (45') με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, η εικόνα του ματς άλλαξε από το ξεκίνημα, αφού η ΑΕΛΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε στο 54ο λεπτό στο 0-1 με σκόρερ τον Ζουρούδη, που δέχθηκε την κάθετη πάσα του Μανουσάκη, και με ψηλοκρεμαστή λόμπα έβαλε την ΑΕΛΚ μπροστά στο "Ελ Πάσο". Τα πράγματα για τους Καλλονιάτες έγιναν ακόμα καλύτερα, αφού με τη συμπλήρωση του 60ου λεπτού ο Αρκούδας αποβλήθηκε αφήνοντας την Καλλιθέα με 10 παίκτες.

Στο 70' η ΑΕΛΚ έφτασε στο 0-2, με τον Μανουσάκη να σεντράρει μέσα στην περιοχή, τον Ζουρούδη να στρώνει με κεφαλιά την μπάλα στον επερχόμενο Μανούσο, που με ένα ξερό σουτ την έστειλε στο βάθος της εστίας της Καλλιθέας. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν το σκορ δε βρήκαν αποτέλεσμα, ούτε με τον Κατσίκη (74'), ούτε με τον Φαρινόλα (79'). Στο 83ο λεπτό ο Ζουρούδης σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της Καλλιθέας και στις καθυστερήσεις ο Λεοζίνιο εκτέλεσε εύστοχα το έβδομο πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΛΚ στο φετινό πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 μέσα στο "Ελ Πάσο".

Οι Καλλονιάτες έσπασαν έτσι το φετινό αήττητο της Καλλιθέας στην έδρα της και σε αυτό σίγουρα έπαιξε ρόλο η τακτική του Ματζουράκη και η ψυχωμένη εμφάνιση των παικτών του, που έδειξαν ότι έχει αλλάξει η ψυχολογία τους και ήθελαν πολύ αυτό το τρίποντο.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κατσούλης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος (71' Ντιαλό), Αρκούδας, Πρίπου (57' Φαρινόλα), Ηρακλής, Ρουσάκης, Αρβανίτης, Μαρουκάκης, Κατσίκης (82' Φουντουκίδης), Μουσταφίδης

ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Μήτσης (28' λ.τρ. Προβατίδης, 55' Τζιωρτζιόπουλος), Χωριανόπουλος, Καρακώστας, Χατζόπουλος, Κριπιντίρης, Μαρσέλο, Μανούσος, Μανουσάκης, Λεοζίνιο, Ζουρούδης (84' Σαμπάνης)

Δείτε το φωτορεπορτάζ από το ματς Καλλιθέα-ΑΕΛΚ

Υπ.

Υπόμνημα

Σχόλιο Ευκαιρία Γκολ Σφύριγμα διαιτητήΠέναλτι ΑλλαγήΚίτρινηΚόκκινη

Λεπτό προς λεπτό

[90'+4'] Λήξη αγώνα, Καλλιθέα-ΑΕΛΚ 0-3

[90'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 0-3!! Ο Λεοζίνιο εκτελεί εύστοχα την εσχάτη των ποινών και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ΑΕΛΚ

[90'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μουστακίδη

[90'] Κερδισμένο πέναλτι για την ΑΕΛΚ...

Συμπληρώθηκε το 90λεπτο, τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

[84'] Αποχωρεί ο Ζουρούδης και στη θέση μπαίνει ο Σαμπάνης

[83'] Καλός συνδυασμός για την ΑΕΛΚ και λόμπα του Ζουρούδη που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της Καλλιθέας

[82'] Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Καλλιθέα. Τη θέση του Κατσίκη, πήρε ο Φουντουκίδης

[79'] Επέλαση του Φαρινόλα και παράλληλη μπαλιά προς τον Μαρουκάκη, που κλώτσησε αέρα

[74'] Ο Κατσίκης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ

Η ΑΕΛΚ ελέγχει απόλυτα το ματς, προηγείται με 0-2 μέσα στο "Ελ Πάσο" και παίζει με παίκτη παραπάνω. Ο Γιάννης Ματζουράκης είναι δεδομένο πως έχει αλλάξει την ψυχολογία της ομάδας της Καλλονής...

[71'] Αλλαγή για την Καλλιθέα. Αποχώρησε ο Μιχαλόπουλος και μπήκε ο Ντιαλό

[70'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 0-2!! Ο Μανουσάκης από τα αριστερά σέντραρε μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Ζουρούδης την έστρωσε με κεφαλιά στον επερχόμενο Μανούσο, που με ένα ξερό σουτ πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ΑΕΛΚ

Τα πάντα είναι ευνοϊκά για την ΑΕΛΚ στο "Ελ Πάσο", αφού όχι μόνο προηγείται με 0-1 χάρη σε γκολ του Ζουρούδη, αλλά αγωνίζεται και με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Αρκούδα. Οι Καλλονιάτες δείχνουν να ελέγχουν απόλυτα πλέον το ματς και βρίσκονται λιγότερο από μισή ώρα μακριά από το τρίποντο της νίκης

[60'] ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα, απ' ευθείας, στον Αρκούδα και η Καλλιθέα μένει με 10 παίκτες

[58'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Κριπιντήρη

[57'] Πρώτη αλλαγή για την Καλλιθέα. Στη θέση του Πρίπου, πέρασε ο Φαρινόλα

[55'] Αλλαγή στην αλλαγή από τον Ματζουράκη. Αποχωρεί ο Προβατίδης και μπαίνει ο Τζιωρτζιόπουλος

[54'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 0-1!! Ο Ζουρούδης με ψηλοκρεμαστό σουτ, μετά από κάθετη πάσα του Μανουσάκη, βάζει την ΑΕΛΚ μπροστά στο "Ελ Πάσο"

[47'] Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, σε χλιαρό σουτ του Κριπιντήρη εκτός περιοχής, που έφυγε όμως άουτ

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου

Σε ένα μοιρασμένο ματς, Καλλιθέα και ΑΕΛΚ παραμένουν στο 0-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο η ομάδα της Καλλονής απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις ή αντεπιθέσεις, ενώ πέτυχε γκολ με τον Ζουρούδη, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως θέση οφ σάιντ.

ΧΟΡΗΓΟΙ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ

[45'] Λήξη ημιχρόνου, Καλλιθέα-ΑΕΛΚ 0-0

[45'] Εκτέλεση φάουλ για την Καλλιθέα, κεφαλιά του Μαρουκάκη από τη μικρή περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο του Σουλογάνη

Μπορεί η Καλλιθέα να ξεκίνησε πιο δυνατά, όμως στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛΚ έχει ισορροπήσει, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της και πλησιάζοντας με απειλητικές διαθέσεις την εστία του Κατσούλη. Από στημένες φάσεις, εκτελεσμένες κατά κόρον από τον Λεοζίνιο, η ομάδα της Καλλονής φτάνει μέσα στην περιοχή, σε ένα ματς με καλό ρυθμό.

[31'] Σουτ του Λεοζίνιο έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας Κατσούλης απέκρουσε εντυπωσιακά, η μπάλα έφτασε στον Ζουρούδη που την έστειλε στα δίχτυα, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

[28'] Γρήγορη αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Μήτση λόγω τραυματισμού, πέρασε ο Προβατίδης

[22'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Ρουσάκη

[21'] Ο Σταύρου έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, υπό την πίεση του Χατζόπουλου, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ

[13'] Απαντά στις ευκαιρίες η ΑΕΛΚ, με τον Μανουσάκη να βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Κατσούλη, όμως o Αρκούδας τον παρεχνόχλησε και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη

[11'] Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Μιχαλόπουλο να βγάζει την Καλλιθέα από τα αριστερά, ο Μαρουκάκης δέχθηκε την μπάλα εντός περιοχής όμως πριν προλάβει να πλασάρει, ο Χωριανόπουλος με τάκλιν γλίτωσε την εστία του Σουλογάνη

[5'] O Μαρουκάκης έβγαλε ταχύτατα την Καλλιθέα στην αντεπίθεση, ανοίγοντας προς τον Μιχαλόπουλο που από θέση οφσάιντ, σούταρε με τον Σουλογάνη να αποκρούει

[1'] Έναρξη αγώνα, παρουσία 250 φιλάθλων

Διαιτητής ο Σκουλάς (Θεσσαλίας) με βοηθούς τους Πετρόπουλο (Θεσσαλίας) και Λιανό (Βοιωτίας)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κατσούλης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος, Αρκούδας, Πρίπου, Ηρακλής, Ρουσάκης, Αρβανίτης, Μαρουκάκης, Κατσίκης, Μουσταφίδης

ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Μήτσης, Χωριανόπουλος, Καρακώστας, Χατζόπουλος, Κριπιντίρης, Μαρσέλο, Μανούσος, Μανουσάκης, Λεοζίνιο, Ζουρούδης

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------