Νίκη γλυκειά σαν... ακανές!

04/04/2012 - 16:51 Τελευταία τροποποίηση στις 04/04/2012 - 21:10

Με τη γνωστή της συνταγή η ΑΕΛΚ, παίζοντας ακριβώς όσο χρειάζεται και πετυχαίνοντας γκολ με τη λήξη του ημιχρόνου, πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο βαθμών απέναντι στον Πανσερραϊκό, που μετρούσε πέντε σερί νίκες με τον Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο του.

Χρυσός σκόρερ για τους Καλλονιάτες ο Λεοζίνιο στο 42ο λεπτό του αγώνα, μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια και σουτ με το δεξί, έχοντας και ως σύμμαχό το γήπεδο, αφού η μπάλα έσκασε στον αγωνιστικό χώρο και πήρε απότομα ύψος, αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα Γουμάγια, που φέρει πάντως ευθύνη για το γκολ.

Η ΑΕΛΚ είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί απειλητικές καταστάσεις στο πρώτο 45λεπτό. Όμως και ο Πανσερραϊκός ήταν φλύαρος, δίχως φαντασία στο παιχνίδι του και από ένα σημείο κι έπειτα φανερά εγκλωβισμένος από την καλά στημένη ομάδα της Καλλονής.

Το γκολ της ΑΕΛΚ ήρθε από το... πουθενά κι έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την ψυχολογία υπέρ των παικτών του Ματζουράκη. Στην επανάληψη, ο Πανσερραϊκός ήθελε αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός με τον Τάντιτς να παλεύει μόνος του απέναντι στους Καλλονιάτες, χωρίς φυσικά να μπορεί να γείρει την πλάστιγκα υπέρ της ομάδας του.

Καλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους η φάση του 82ου λεπτού, όταν ο παντελιάδης εκτέλεσε δυνατά ένα πλάγιο άουτ μέσα στην περιοχή με τον Τάντιτς να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και τον διαιτητή Σφακιανάκη να μη σφυρίζει επιθετικό φάουλ του Μπανγκουρά πάνω στον Μάππα.

Αυτό ίσως ήταν και το μοναδικό λάθος του Αθηναίου ρέφερι, που σε γενικές γραμμές ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις.

Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΛΚ πλησίασε τον Πανσερραϊκό στη μάχη των play off και απέδειξε πως αποτελεί δυσολοκατάβλητο αντίπαλο για κάθε ομάδα, παίζοντας σε κάθε ματς με μοναδικό στόχο το τρίποντο βαθμών.

ΑΕΛΚ: Μάππας, Χατζόπουλος, Καρακώστας, Χωριανόπουλος, Μήτσης, Μαρσέλο (73' Μανουσάκης), Κριπιντήρης, Ντος Σάντος, Λεοζίνιο, Μανούσος (89' Ζουρούδης), Ταραχούλσκι (87' Βλαστέλλης)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γουμάγιας, Σαλαμαστράκης, Μιλένκοβιτς, Καρατζάς, Ντιόγκο, Παρασκευαΐδης (72' Βουτσιάς), Τριανταφύλλου (59' Παντελιάδης), Κιάσσος, Παππάς (46' Γκούρτσας), Τάντιτς, Μπανγκουρά

[90'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Χατζόπουλο

[89'] Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Ο Μανούσος δίνει τη θέση του στον Ζουρούδη

[87'] Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Ταραχούλσκι περνά ο Βλαστέλλης

[82'] ΔΟΚΑΡΙ οριζόντιο για τον Πανσερραϊκό, μετά από πλάγιο του Παντελιάδη και κεφαλιά του Τάντιτς, ενώ είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Μπανγκουρά πάνω στον Μάππα

Συμπληρώνονται 80 λεπτά αγώνα, με την ΑΕΛΚ να δείχνει πως ελέγχει απόλυτα το ρυθμό, κρατώντας το υπέρ της σκορ από το γκολ του Λεοζίνιο στο 42ο λεπτό. Δεν μπορεί να γίνει απειλητικός ο Πανσερραϊκός, που πλησιάζει με δυσκολία την περιοχή του Μάππα...

[73'] Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Μαρσέλο μπαίνει ο Μανουσάκης

[72'] Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Βγαίνει ο Παρασκευαΐδης και μπαίνει ο Βουτσιάς

[70'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Ντιόγκο

[69'] Σουτ του Καρατζά, η μπάλα έφυγε πολύ μακριά άουτ

[68'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μαρσέλο

[65'] Χαμηλή παράλληλη σέντρα του Τάντιτς, βγήκε ο Μάππας και μπλόκαρε προ του Μπανγκουρά

[63'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Ντος Σάντος

[62'] Ατομική προσπάθεια του Τάντιτς που μπήκε μέσα στην περιοχή κι "έσπασε" την μπάλα στον Γκούρτσα, που σούταρε άτσαλα πάνω στα σώματα των αμυντικών

[60'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μπανγκουρά

[59'] Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα των Σερρών. Αποχωρεί ο Τριανταφύλλου και περνά στη θέση του ο Παντελιάδης

[57'] Κόρνερ του Μαρσέλο, απομακρύνε ασταθώς ο Γουμάγιας και ο επερχόμενος Κριπιντήρης σουτάρει ψηλά άουτ

[52'] Κόρνερ εκτελεσμένο από τον Τάντιτς, ο Γκούρτσας σούταρε με τον Μάππα να μπλοκάρει

[51'] Ευκαιρία για την ομάδα των Σερρών, με τον Κιάσσο αρχικά και τον Μπανγκουρά στη συνέχεια να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα

Ο Γιάννης Ματζουράκης έχει σηκώσει για ζέσταμα του Γάλα και Μανουσάκη

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου

[46'] Πρώτη αλλαγή για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Αποχώρησε ο Παππάς και μπήκε ο Γκούρτσας

Η ομάδα της Καλλονής πήρε ξανά προβάδισμα στο καλύτερο χρονικά σημείο ενός αγώνα, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου δηλαδή και ασφαλώς οι παίκτες του Γιάννη Ματζουράκη θα πήγαν στα αποδυτήρια με την ψυχολογία στα ύψη. Προβληματισμένος από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Πανσερραϊκού (και πρώην του Αιολικού) Μιχάλης Γρηγορίου. Το γκολ του Λεοζίνιο, με το δεξί πόδι, έπειτα από όμορφη ατομική προσπάθεια έχει τη σφραγίδα του Βραζιλιάνου, που είναι ιδιαίτερα δραστήριος στο σημερινό ματς, έχοντας κερδίσει το χειροκρότημα της εξέδρας...

[45'] Λήξη ημιχρόνου, ΑΕΛΚ-Πανσερραϊκός 1-0

Ευθύνεται ο Γουμάγιας για το γκολ, αφού έχασε την μπάλα, αν κι αυτή έσκασε μπροστά του και πήρε ξαφνικά ύψος από τον κακό αγωνιστικό χώρο, πριν αποκρούσει ασταθώς ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού

[42'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-0!! Ο Λεοζίνιο με σουτ εκτός περιοχής ανοίγει το σκορ, με την ΑΕΛΚ να παίρνει για τέταρτο ματς στα τελευταία πέντε, προβάδισμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

[41'] Νέα απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά από τον Κιάσσο, η μπάλα έφυγε άουτ

[38'] Απ' ευθείας εκτέλεση από τον Τάντιτς, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μάππας

[37'] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Καρακώστα για φάουλ στον Κιάσσο, σε επικίνδυνο σημείο έξω από την περιοχή

"Κοκορομαχία" Μιλένκοβιτς και Ντος Σάντος για φάουλ πάνω στον Βραζιλιάνο επιθετικό της ΑΕΛΚ

[28'] Σέντρα του Ντιόγκο, ο Μπανγκουρά έπιασε το δυνατό σουτ στην κίνηση, στέλνοτας την μπάλα ψηλά άουτ

Συμπληρώθηκαν 25 λεπτά αγώνα, σε ένα απόλυτα μοιρασμένο ματς με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο ποδόσφιαρο, χωρίς ωστόσο να αποφεύγουν τα λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Από μια καλή ευκαιρία για ΑΕΛΚ και Πανσερραϊκό, την ώρα που ο βοηθός Λουτσιάνο για λογαριασμό των Καλλονιατών και ο κόουτς Γρηγορίου από πλευράς Σερραίων σηκώνονται συχνά από τους πάγκους τους για να δώσουν οδηγίες στους ποδοσφαιριστές...

[20'] Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛΚ σε μια γρήγορη αντεπίθεση, με τον Μαρσέλο να συνδυάζεται άψογα με τον Μανούσο, που ευνοήθηκε από τις κόντρες, δέχθηκε όμως πριν σουτάρει τάκλιν από τον Σαλαμαστράκη και στη συνέχεια της φάσης με νέο τάκλιν ο αμυντικός του Πανσερραϊκού έκοψε τον Λεοζίνιο, που βρισκόταν σε θέση βολής

Άλλαξε παπούτσια ο Μάρκο Ντος Σάντος, αφού σε αυτά τα πρώτα 15 λεπτά είχε γλιστρήσει τουλάχιστον τέσσερις φορές...

[8'] Απαντά η ΑΕΛΚ, με τον Λεοζίνιο να εκτελεί φάουλ, τον Μανούσο να στρώνει με κεφαλιά στον Καρακώστα, που έκανε το ανάποδο ψαλίδι στέλνοντας την μπάλα πολύ μακριά άουτ

[7'] Καλή ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, με τον Τάντιτς να μπαίνει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, επιχειρώντας το σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ

[4'] Αδύναμο σουτ του Ντος Σάντος, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ

Ο Γιάννης Ματζουράκης επέλεξε για πρώτη φορά τον Λευτέρη Μάππα κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΛΚ, με τους Χατζόπουλος και Καρακώστα κεντρικό αμυντικό δίδυμο, τους Μήτση και Χωριανόπουλο ακραίους μπακ, Μαρσέλο και Κριπιντήρη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, πρωθημένους τους Ντος Σάντος, Λεοζίνιο και Μανούσο με φουνταριστό τον Ταραχούλσκι

[3'] Σουτ του Μαρσέλο στην αγκαλιά του Γουμάγια

[2'] Διπλό κόρνερ για τον Πανσερραϊκό και σου του Τάντιτς, μπλόκαρε ο Μάππας

[1'] Έναρξη αγώνα, παρουσία 1000 θεατών, ανάμεσά τους και φίλοι του Πανσερραϊκού

ΑΕΛΚ: Μάππας, Χατζόπουλος, Καρακώστας, Χωριανόπουλος, Μήτσης, Μαρσέλο, Κριπιντήρης, Ντος Σάντος, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ταραχούλσκι

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γουμάγιας, Σαλαμαστράκης, Μιλένκοβιτς, Καρατζάς, Ντιόγκο, Παρασκευαΐδης, Τριανταφύλλου, Κιάσσος, Παππάς, Τάντιτς, Μπανγκουρά

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------