Είχε ουσία και πήρε άλλο ένα "τρίποντο"

08/04/2012 - 19:26 Τελευταία τροποποίηση στις 09/04/2012 - 10:52

Η ΑΕΛΚ παρά τις πάμπολλες απουσίες της και το σύνηθες άνευρο ξεκίνημά της στο παιχνίδι, κατάφερε να λυγίσει τον καλά οργανωμένο αμυντικά Βύζαντα και να προσθέσει άλλο ένα και μάλιστα συνεχόμενο τρίποντο στον Ταρλά.

Με τον κόσμο να προσέρχεται μαζικά στο γήπεδο καθώς υπολογίζεται πως πάνω από 1000 φίλαθλοι βρέθηκαν στις κερκίδες, η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη έβαλε τις βάσεις για τη νίκη στην πρώτη της κιόλας καλή ευκαιρία, που ήρθε μεν αργά αλλά έφερε το γκολ. Ο Μανουσάκης έβγαλε την παράλληλη σέντρα στο 32΄ και ο Ταραχούλσκι με γυριστό σουτ, άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η ΑΕΛΚ έδειξε μεγαλύτερη ζωντάνια και καλύτερη διάθεση, οι επελάσεις του Γάλα απο τα δεξιά δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα, ενώ η αγωνιστική παρουσία του Λεοζίνιο και του Βλαστέλλη που έκανε μεστό παιχνίδι, ευεργέτησε την ΑΕΛΚ επιθετικά.

Χάθηκαν ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μανουσάκη σε σέντρα του Γάλα, αλλά το δεύτερο γκολ δεν έμπαινε που θα απάλασσε τους πάντες απο το άγχος. Ο Βύζας απο τη μεριά του ήταν ανύπαρκτος επιθετικά, αλλά με το εύθραστο 1-0 παρέμενε στο παιχνίδι...

Το 2-0 ήρθε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με το Μαρσέλο, αλλά στους πανηγυρισμούς ο Βύζας βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ήταν πια πολύ αργά και το τέρμα του Πέτρου απλά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μαζική ήταν η παρουσία των νεαρών φίλων της ΑΕΛΚ από την Καλλονή, ενδεχομένως έπειτα από συνεννόηση του Συνδέσμου Φιλάθλων και για πρώτη φορά το γήπεδο, ήταν θερμό με συνθήματα και τραγούδια από την κερκίδα των οργανωμενων.

Για πρώτη φορα ξεκίνησε βασικός ο Βαλιός στο παιχνίδι, καλύπτοντας τα πολλά κενά από τους τραυματισμούς και τις τιμωρίες στην άμυνα του Ματζουράκη. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Βλαστέλλης και Γάλας που παιρνουν ευκαιρίες απο το "Ρουμάνο", ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Ταραχούλσκι που μάτωσε τα δίχτυα. Η ΑΕΛΚ με αυτή τη νίκη πλησιάζει ακόμη περισσότερο στο στόχο της, αλλά ακόμη υπάρχει πολύς και δύσκολος δρόμος για την επίτευξή του.

ΧΟΡΗΓΟΙ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ

Υπόμνημα

Σχόλιο Ευκαιρία Γκολ Σφύριγμα διαιτητήΠέναλτι ΑλλαγήΚίτρινηΚόκκινη

Λεπτό προς λεπτό

[90΄+4] Τέλος αγώνα

[90΄+4] ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Πέτρου εκμεταλλεύεται ολιγωρία της άμυνας και τετ α τετ με το Μάππα μειώνει σε 2-1 τη στιγμή που όλοι περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα της λήξης

[90'+3]ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 2-0!Ο Μαρσέλο κέρδισε τις κόντρες μέσα στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο και πλάσαρε ιδανικά για το 2-0 που κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη

[90΄+1] ΚΙΤΡΙΝΗ στο Σιλιγαρδάκη

Παίζουμε καθυστερήσεις τον Ταρλά... Υπάρχει άγχος όσο το διατηρείται το εύθραστο 1-0

[86΄] Πανέμορφο πάρσιμο της μπάλας από το Μανουσο από τα δεξιά, μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια

[82΄] Ο Μωυσίδης αποχωρεί και μπαίνει ο Παγώνης στην τελευταία αλλαγή του Βύζαντα Μεγάρων

[79΄] Ο Νίκος Γάλας αποχωρεί καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο για να παραχωρήσει τη θέση του στον Τζιωρτζόπουλο. Έτσι μετατίθεται σε δεξιό οπισθοφύλακα ο Μανούσος που έπαιζε αριστερά. Μήτσης και Κριπιντήρης είναι τα δύο στόπερ ανάγκης του Ματζουράκη

[79΄] Πολύ όμορφη αντεπίθεση της ΑΕΛΚ, με το Λεοζίνιο να τροφοδοτεί  τον Ζουρουδη που πλάσαρε έξυπνα στην κίνηση, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τους αμυντικούς

Πολύ καλύτερος ρυθμός στα τελευταία 15 λεπτά του παιχνιδιού, με την ΑΕΛΚ να είναι πιο ορεξάτη, να πιέζει και να παράγει φάσεις από τα άκρα. Μεγάλο παιχνίδι κάνει ο Νίκος Γάλας που από τα δεξιά είναι πηγή κινδύνων, αλλά και πολύ καλός στα ανασταλτικά του καθήκοντα

[75΄] Ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΛΚ, δίνει το δικαίωμα στο Μουστάκη να πιάσει έναν κεραυνό, που ευτυχώς πέρασε άουτ, στην καλύτερη στιγμή του Βύζαντα στο παιχνίδι

[74΄] Ο Μουστάκης στη θέση του Τριάντου στην αλλαγή του Τζαναβάρα για το Βύζαντα

[72΄] Μία ακόμη αλλαγή για την ΑΕΛΚ, με το Σιλιγαρδάκη να αντικαθιστά τον σκόρερ του αγώνα Ταραχούλκσι

[72΄] Άψογο στοπάρισμα του Λεοζίνιο έξω από την περιοχή και μονοκόματο σουτ που περνάει ελάχιστα άουτ

[68΄] Από τις ελάχιστες φορές που αναγκάζεται ο Μάππας να κινηθεί προς τη μπάλα σήμερα, μπλοκάρει απευθείας μακρινό φάουλ του Λίτση

[67΄] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στο Μανουσάκη για μαρκάρισμα έξω από την περιοχή της ΑΕΛΚ

[66΄] Ο Ζουρούδης κοντρόλαρε όμορφα τη μπάλα μέσα στην περιοχή έπειτα από κόρνερ του Λεοζίνιο, απέφυγε αρχικά τον αντίπαλό του αλλά το σουτ που εξαπέλυσε από καλή θέση, κόντραρε στα σώματα

[59΄] Πρώτη αλλαγή και για το Γιάννη Ματζουράκη, με το Ζουρούδη να μπαίνει στη θέση του Βαλιού

[56΄] ΔΟΚΑΡΙ  Πολύ όμορφη επιθετική προσπάθεια της ΑΕΛΚ με το Βλαστέλλη να βγάζει αριστουργηματική σκαφτή μπαλιά στο Γάλα, εκείνος με τη μία στον αέρα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά στην καρδιά της περιοχής και ο Μανουσάκης πιάνοντας τη δυνατή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα να τραντάηει το οριζόντιο δοκάρι του Μιχέλη!

Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο μέρος, τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Παιχνίδι κέντρου από τις δύο ομάδες με δυνατές μονομαχίες

[48΄] ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στο Χάλαρη, τον πρώην αμυντικό της ΑΕΛΚ, που... κλάδεψε δύο αντιπάλους του στο χώρο του κέντρου

[46΄] Πρώτη αλλαγή για το Βύζαντα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Φαρούκ μπήκε στη θέση του Πουρνού

[46΄] Έναρξη δευτέρου μέρους

[45΄] Ημίχρονο στον Ταρλά με την ΑΕΛΚ να προηγείται με 1-0 σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και να δείχνει ικανή να πάρει αυτό που θέλει από το παιχνίδι. Τους τρεις βαθμούς της νίκης

[40΄] Ο Βλαστέλλης μέσα σε μία αναμπουμπούλα έξω από την περιοχή του Βύζαντα, σπάει όμορφα τη μπάλα στα δεξιά στο Λεοζίνιο, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου κατέληξε στην εξωτερική μεριά των διχτύων του Μιχέλη

Η ΑΕΛΚ καταφέρνει να πετύχει γκολ και να διευκολύνει τα πράγματα σε ένα παιχνίδι που έδειχνε αρκετά δύσκολο, τόσο λόγω του ότι δεν βρίσκονταν οι δρόμοι για να απειληθεί η εστία του Μιχέλη, όσο και λόγω του ότι ο Βύζας έδειχνε βολεμένος με τον πολύ χαμηλό ρυθμό του παιχνιδιού και δεν ανοιγόταν... Τώρα ελπίζουμε στο να δούμε καλύτερο θέαμα

[32΄] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0! Στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή του αγώνα, ο Βλαστέλλης έβγαλε όμορφη μπαλιά στον Μανουσάκη και εκείνος από τα δεξιά γύρισε τη μπάλα πολύ όμορφα με τελικό αποδέκτη τον Ταραχούλσκι που με περίτεχνο γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

[23΄] Μία καλή σέντρα του Γάλα από τα δεξιά στο πρώτο δοκάρι, έβγαλε σε καλή θέση τον Ταραχούλσκι που έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

[16΄] Μία σέντρα σουτ από τη γραμμή του άουτ από το Λεοζίνιο, που απέκρουσε σε κόρνερ ο  Μιχελής καταγράφεται ως η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα. Στη συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί του Βύζαντα απομάκρυναν εύκολα σε κόρνερ

Νωχελικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στα 10 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η ΑΕΛΚ προσπαθείνα κυκλοφορήσει τη μπάλα ενώ ο Βύζας δείχνει ήδη τις διαθέσεις του να κυνηγήσει τις κόντρες... Ακόμη όμως δεν έχουμε μία τελική προσπάθεια από κανέναν.

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της ΑΕΛΚ, με το Γιάννη Ματζουράκη να προσπαθεί να αντιμετωπίσει τα προβλήματα τραυματισμών που έχει κυρίως στην άμυνά του. Έτσι για πρώτη φορά αγωνίζεται φέτος στη Β΄ Εθνική ο Βαλιός, ως παρτενέρ του Κριπιντήρη που επίσης μετατοπίζεται από τη φυσική του θέση. Βασικός ξεκινά και ο Βλαστέλλης μετά από πάρα πολύ καιρό και στον πάγκο έμεινε ο Ζουρούδης με τον Ταραχούλσκι να παίρνει φανέλα βασικού.

[1΄] Έναρξη αγώνα

Αρκετός κόσμος λίγα λεπτά πριν τη σέντρα του αγώνα στο δημοτικό στάδιο Μυτιλήνης και για πρώτη φορά μπορούμε να πούμε πως το γήπεδο της ΑΕΛΚ παραπέμπει σε... έδρα, με την κερκίδα των φανατικών να είναι γεμάτη από νεαρούς που ήρθαν με πούλμαν από την Καλλονή...

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Κοσικίδης, με βοηθούς τους Νικολαδό και Δόση, άπαντες του Συνδέσμου Αθηνών

ΑΕΛΚ: Μάππας, Μήτσης, Γάλας, Κριπιντήρης, Βαλιός, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Μανούσος, Μανουσάκης, Βλαστέλλης, Ταραχούλσκι

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Μιχέλης, Φράγκης, Τριάντος, Χάλαρης, Χριστοφιλέας, Πέτρου, Λίτσης, Μωυσίδης, Πουρνός, Παυλίδης, Ροβίθης

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------