Ήττα και δοκιμές στην πρεμιέρα του Γ' Γύρου

10/03/2014 - 02:00 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2014 - 12:45

Η ΑΕΛΚ Κ17 μπήκε με το… αριστερό στον Γ’ Γύρο του πρωταθλήματος υποδομής της Super League, στον όμιλο που συγκροτήθηκε από τις ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 8-11. Η ομάδα υποδομής της Καλλονής, που τερμάτισε στην 9η θέση του πίνακα στην κανονική διάρκεια, υποδέχθηκε στο «Χριστοφίδειο» της Αγιάσου τον Απόλλωνα Σμύρνης, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-2.

Αν και το ματς ήταν μοιρασμένο στο πρώτο 45λεπτο, χωρίς πολλές φάσεις και με το 0-0 να κρίνεται απόλυτα δίκαιο, στην επανάληψη οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη -ο οποίος έδωσε πολλές ευκαιρίες σε παιδιά που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής- ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο γκολ με καταπληκτική ατομική ενέργεια του Πιπερά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Δράκου στο 50ο λεπτό, γράφοντας το 1-0.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αντέδρασε όμως και έφτασε στην ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα με γκολ του Μαυροπάνου μετά από αμυντική αδράνεια και πήρε προβάδισμα με δεύτερο γκολ στο 65’ από τον Κοσμά, στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛΚ Κ17. Στο υπόλοιπο του αγώνα, παρά τις ευκαιρίες που προσπάθησαν να δημιουργήσουν οι Καλλονιάτες, το σκορ δεν άλλαξε.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ Κ17: Αλεξίου, Μπουλμπούλης (65’ Τηνιακός), Φωτέλλης (55’ Κυριακού), Παπάζογλου Θ. (65’ Βαγγελάκης), Βελετάκης, Δράκος, Ξύδας, Κρητικός (55’ Σεφουλάι), Καραγιώργης, Πιπεράς, Ξινός (85’ Χαμσαλάρι)