Ανατροπή στα Γιάννενα!

27/10/2014 - 02:00 Τελευταία τροποποίηση στις 07/12/2014 - 12:37

Την ήττα με σκορ 2-1, μέσα στα Γιάννενα, γνώρισε η ΑΕΛΚ Κ20 από την ομάδα του ΠΑΣ, στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος νέων. Οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά μπήκαν δυναμικά και άνοιξαν το σκορ στο 35’ χάρη σε αυτογκόλ του Ταχιά (0-1), σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος όμως, ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κατάφερε να ισοφαρίσει με το ξεκίνημα, στο 48’ με γκολ του Κοζάκη. Το γρήγορο γκολ οδήγησε σε μερική αποδιοργάνωση τους Καλλονιάτες, που έχασαν την αγωνιστική τους ισορροπία. Ο προπονητής της ΑΕΛΚ Κ20 προσπάθησε με διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο να ενισχύσει τη μεσαία του γραμμή, επανακτώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο μετά από μια στημένη φάση, ο ΠΑΣ βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, στο 80ο λεπτό, με τον Αλεξίου. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, όταν ο τερματοφύλακας Μαλλής αποβλήθηκε για χέρι εκτός περιοχής. Ο Γαβαλάς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του κι έτσι κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο αρχηγός Γιώργος Αγριμάκης.

Ο προπονητής της ΑΕΛΚ Κ20, σε δηλώσεις του στο aelk.gr τόνισε: «Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, μετά το 30’ ανεβάσαμε την απόδοσή μας και σκοράραμε, ενώ είχαμε ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Στο β’ ημίχρονο δεν μπήκαμε συγκεντρωμένα και ισοφαριστήκαμε. Η ομάδα μας ήταν εκείνη που διεκδικούσε με αξιώσεις το αποτέλεσμα, ακόμα και μετά το 2-1, αλλά και την αποβολή. Παλέψαμε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Θεωρώ ότι το σκορ αδικεί τα παιδιά, τα οποία κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια.  Όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Συγχαρητήρια στον ΠΑΣ Γιάννινα».

ΑΕΛΚ Κ20: Μαλλής, Αγριμάκης, Βαγγελάκης, Γιαζιτζόγλου, Καραγεώργης, Κροτσίδας (45’ Γιώργου), Ξύδας, Τριανταφύλλου, Σεφουλάι (45’ Γιουκαρής), Λαμπράκης, Γκαμάγκας (74’ Κίστα)