Φινάλε θρίλερ στους πρώτους ημιτελικούς των Playoffs

30/05/2016 - 12:17 Τελευταία τροποποίηση στις 01/06/2016 - 14:49

Σπουδαίο ενδιαφέρον είχαν τα πρώτα ματς της σειράς των ημιτελικών στα Playoffs της Α’ Κατηγορίας των ανδρών, με τον Αιολικό να κατακτά δύσκολα τη νίκη απέναντι στον Παλλεσβιακό, στην παράταση και τον Αρίωνα Μυτιλήνης να κάνει… break, νικώντας τον Παπάδο Γέρας! Και οι δύο αγώνες κρίθηκαν σε χαμηλό σκορ, όμως περίσσεψε το πάθος στο παρκέ…

Στο πρώτο χρονικά ματς, ο Παλλεσβιακός έδειχνε απόλυτα έτοιμος να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά τα έκανε όλα λάθος στην τελευταία επίθεση του τέταρτου 10λεπτου. Η ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη, που τερμάτισε στην 3η θέση της κανονικής διάρκειας, είχε επί 39 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα τον 2ο Αιολικό στο… καναβάτσο. Αλλά με 11 δευτερόλεπτα για το τέλος και το σκορ στο 47-50, επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση του Αιολικού και το πλήρωσε ακριβά. Οι παίκτες του Στρατή Αλμπάνη βρήκαν όχι ένα, αλλά δύο ξεμαρκάριστα τρίποντα και μπορεί ο Τζουραμάνης να αστόχησε αρχικά, αλλά όχι και ο Ιωαννίδης, που στην εκπνοή ισοφάρισε σε 50-50 και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, ο Παλλεσβιακός σκόραρε μία βολή και κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο ενάμισι λεπτό, αλλά τελικά ο Αιολικός βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με 56-51.

Το Φύλλο Αγώνα

ΑΙΟΛΙΚΟΣ – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ 56-51παρ. (κ.α. 50-50)
Διαιτητές: Μαριγλή - Μυλωνάς
Ημίχρονο: 24-27
Δεκάλεπτα: (14-19, 10-8, 14-16, 12-7) (6-1)
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Αλμπάνης): Τσακαλάκης 4, Μαλαματίνας 7(1), Ιορδάνους 3, Χατζούδης 10(1), Κουλουμπής 10(1), Λυκαρδόπουλος 2, Ιωαννίδης 14(2), Χορέβας 1, Χατζηπανάκης 3, Σίσκας 2, Τζουραμάνης
ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ (Χρυσουλάκης): Ζειμπέκης 19, Βέτσος 5, Σχοινάκης 8(1), Διόλατζης 8(1), Γιαλαμάς 4, Κλούρας 3(1), Ελευθερίου 2, Βολικάκης 2, Μουτάφης, Τζιόλας, Βαξεβάνης

Στο δεύτερο ματς των ημιτελικών, ο Αρίων έκανε την έκπληξη. Νίκησε τον Παπάδο Γέρας, που τερμάτισε πρώτος στη Β’ Φάση και έδωσε νέο ενδιαφέρον σε μια σειρά, που ίσως τελικά να κριθεί στις λεπτομέρειες. Η ομάδα της Γέρας διατήρησε ισχνό προβάδισμα σε πρώτη και δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας με το +3 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ανάλογα κινήθηκε και το τρίτο 10λεπτο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν, τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο και τη… μυρωδιά της ανατροπής να αιωρείται στο Κλειστό της Νεάπολης. Στην τέταρτη περίοδο, ο Αρίων του Γιώργου Μάγειρα πήρε το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενος το βάθος στον πάγκο του, δίνοντας ανάσες στους παίκτες, οι οποίοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ.

Στον αντίποδα, ο Γρηγόρης και ο Γιάννης Ζεστός πάλευαν μόνοι τους και στο φινάλε ο Παπάδος προδόθηκε από τα νεύρα του, αφού ο Σταμούλης δέχθηκε τεχνική ποινή στο τελευταίο λεπτό, ο Αρίωνας κέρδισε τα ριμπάουντς και στο τέλος τη νίκη. Υπάρχουν πάντως παράπονα από την ομάδα της Γέρας, για τις αποφάσεις των διαιτητών στο τελευταίο τρίλεπτο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται τέτοιες συμπεριφορές απέναντι στους διαιτητές.

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ – ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 46-49
Διαιτητές: Ροδίτης Κ. - Λεβεντέλλης
Ημίχρονο: 24-21
Δεκάλεπτα: 13-14, 11-7, 11-12, 11-16
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.): Ζεστός Γ. 15(1), Ζεστός Ι. 18(2), Σταμούλης 12, Μαντζουράνης 1, Μαυρογιαννάκης, Ταμβακέλλης, Χατζηντάνος, Μποζουτσίδης, Τσολάκης, Ανδρικόπουλος
ΑΡΙΩΝ (Μάγειρας): Καλλίτσας 4, Μπουρούς 7, Γκορόγιας 7(1), Παούρης 11(1), Ζενελάι 5(1), Κούκουρας 7, Καραντανέλλης 6(1), Σάμιος 2, Αλατζάς, Πετρογιάννης

Η σειρά των ημιτελικών συνεχίζεται την Τετάρτη (1/6) με τα δεύτερα ματς. Στο Κλειστό της Νεάπολης ο Αρίων Μυτιλήνης θα φιλοξενήσει τον Παπάδο Γέρας (19:00) και αμέσως μετά ο Παλλεσβιακός θα αγωνιστεί απέναντι στον Αιολικό (21:00).