Στον τελικό με το σπαθί του ο "Παλλέ"

14/03/2012 - 21:20

Με τον Παλλεσβιακό να επικρατεί του Αιολικού στον τρίτο ματς με σκορ 43-68, ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά κι αυτή η ημιτελική σειρά, με αποτέλεσμα να γίνει γνωστό το ζυεγάρι των τελικών, εκεί όπου θα κριθεί και ο τίτλος της Α' Κατηγορίας.

Η ομάδα του Θόδωρου Γιαννίκου πανηγύρισε μια δίκαιη νίκη, πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα και ανέτρεψε το σκορ στα ημιτελικά, μετά την ήττα που είχε υποστεί στην εκπνοή του πρώτου ματς από τον Αιολικό.

Με αιχμή του δόρατος τον Ζώϊτο, που πέτυχε 27 πόντους, ο Παλλεσβιακός δημιούργησε μια διαφορά 12 πόντων στην πρώτη περίοδο, με το σκορ να κλείνει στο ημίχρονο στο 25-33. Η ανωτερότητα της ομάδας του Γιαννίκου όμως ήταν εμφανής στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, εκμεταλλευόμενη και τις σημαντικές απουσίες του Αιολικού, φτάνοντας έτσι τη διαφορά στο +25 και το τελικό σκορ στο 43-68.

Για την ομάδα του Δημήτρη Κουκέλλη η χρονιά κλείνει όπως και πέρυσι, με ήττα στα ημιτελικά, παρά το γεγονός πως στο μεγαλύτερο διάστημα της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα, φιγουράριζε στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Παλλεσβιακός θα έχει σίγουρα δύσκολο έργο απέναντι στον Παπάδο Γέρας, που ήταν και παραμένει το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο του πρωταθλητή. Η σειρά των τελικών ξεκινά το Σάββατο, στο Κλειστό της Νεάπολης, στις 7 το απόγευμα.