Βήμα σωτηρίας για τον Θησέα

27/02/2022 - 22:30 Τελευταία τροποποίηση στις 27/02/2022 - 22:42

Θρίαμβος για τον Θησέα που επικράτησε της Άμιλλας 42-49 πετυχαίνοντας την δεύτερη σερί νίκη που τον έβαλε στο κόλπο της παραμονής, βλέποντας πλέον το κάθε παιχνίδι από δω και πέρα ως τελικό.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τον νησιωτικό σύλλογο, έχοντας μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στην συνέχεια η Άμιλλα κατάφερε να περάσει μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 2 πόντων (23-21). Στο δεύτερο ημίχρονο παρεμεινε αυτή η εικόνα με την ομάδα της Λέσβου να μην βρίσκει λύσεις κυρίως στην επίθεση και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 34-29.

Σε αυτό το σημείο το σύνολο του Στρατή Αλμπάνη βρήκε ξανά την συγκέντρωση του και με βασικό όπλο την άμυνα έκανε ένα σερί 16-0, προσπερνώντας τον αντίπαλο του 11 πόντους και ίσως να είχε καλύψει την διαφορά των 12 πόντων που ήθελε, αν ο διαιτητής δεν σφύριζε ένα ανύπαρκτο φάουλ 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη με την μπάλα μάλιστα στην κατοχή του Θησέα.

Μέχρι το τέλος του αγώνα οι Μυτιληνιές αναγκάστηκαν να κάνουν φάουλ για να μπορέσουν να ανακτήσουν την διαφορά αλλά οι παίκτριες της Άμιλλας ήταν εύστοχες.