Έδειξε τις διαθέσεις του ο Αίολος!

26/03/2013 - 11:12 Τελευταία τροποποίηση στις 26/03/2013 - 11:23

basketball_in_hoop_still_shot1Συνέχεια στο γυναικείο πρωτάθλημα της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου με δύο αναμετρήσεις και ενδιαφέρουσα εξέλιξη, χωρίς να λείψουν και οι εκπλήξεις.

O Αίολος Μυτιλήνης πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα στο ντέρμπι με αντίπαλο τον πρωταθλητή Αρίωνα Μυτιλήνης (35-31), σε έναν αγώνα που είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου ήταν καλύτερη σε άμυνα και επίθεση, ανεβάζοντας το προβάδισμά της μέχρι και στους 11 πόντους (20-9). Στη συνέχεια ωστόσο ο Αρίωνας "ψαλίδισε" τη διαφορά και το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι στην τελευταία περίοδο. Εκεί, παρά την πίεση ο Αίολος κράτησε τη νίκη και πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία, αποδεικνύοντας πως ο φετινός τίτλος θα έχει πολλούς μνηστήρες. Πρώτη σκόρερ για τον Αίολο ήταν Βούρου (14π), ενώ από τον Αρίωνα ξεχώρισε η Χασάνη (17π).

Στο άλλο ματς που διεξήχθη στην Καλλονή, ο Αρισβαίος ηττήθηκε από τον Θησέα Παναγιούδας (25-49), που δεν είχε κανένα πρόβλημα να "καθαρίσει" την υπόθεση - νίκη από την πρώτη περίοδο, με επιμέρους σκορ 0-17! Εντυπωσιακό ματς πραγματοποίησε η Τρούπκου (35π), ενώ από τον Αρισβαίο ξεχώρισε η Χλιάτζου (19π).