Πρωταθλητής ο Θησέας!

06/05/2014 - 15:10 Τελευταία τροποποίηση στις 06/05/2014 - 15:15

Thiseas_gynaikes_champions_2013-14Ήταν το μεγάλο φαβορί του πρωταθλήματος και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά με τον εμφατικότερο τρόπο. Ο Θησέας Παναγιούδας επικράτησε με 2-0 στη σειρά των τελικών κόντρα στον έτερο διεκδικητή Αρίωνα Μυτιλήνης, ανεβαίνοντας έτσι στο πρώτο σκαλί του βάθρου και προσθέτοντας έναν ακόμα τίτλο στην πλούσια συλλογή του.

Το φετινό πρωτάθλημα είναι το 11ο στην κατηγορία γυναικών για την ομάδα του Θησέα, που έχει δημιουργήσει μια μικρή αυτοκρατορία τα τελευταία 14 χρόνια, με το βασικό φετινό του αντίπαλο να μετρά τρεις κατακτήσεις. Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη για την ομάδα του Καραμανώλη, που με την προσθήκη της έμπειρης Μαρίας Ξανθού μπορεί να ονειρεύεται για ακόμα μεγαλύτερα πράγματα στη διάρκεια της σεζόν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Θησέας κρατούσε βραχεία κεφαλή στο σκορ στο τέλος του πρώτου 10λεπτου, προηγούμενος με 15-14. Η δεύτερη περίοδος είχε μεγάλη αστοχία και σφικτές άμυνες, με το επί μέρους σκορ να είναι 6-2 υπέρ της ομάδας της Παναγιούδας, που έκλεισε το ημίχρονο με 21-16.

Ο Αρίων προσπάθησε να «μαζέψει» τη διαφορά στο τρίτο 10λεπτο και το κατάφερε έστω και για λίγο (31-27), με τις παίκτριες του Αχιλλέα Καταύτου να προσπαθούν για τη μεγάλη ανατροπή. Ο Θησέας όμως, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από την Ξάνθου (18π), που ήταν και η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης, όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα αλλά το διεύρυνε κιόλας προς τη λήξη του ματς, φτάνοντας στο τελικό 45-37, που της χάρισε απόλυτα δίκαια τον τίτλο.

Εκτός της Ξάνθου, από τον Θησέα Παναγιούδας ξεχώρισε η Τρούπκου (13π) και η Κωστακέλλη (10π), ενώ από πλευράς Αρίωνα Μυτιλήνης μοιράστηκαν το σκοράρισμα η Χονδροματίδου (8π), η Πατέρα (8π), η Καρακλά (6π) και Ορφανού (3π).