Πρωταθλητής Χίου ο ΒΑΟΛ

05/04/2011 - 12:10 Τελευταία τροποποίηση στις 05/04/2011 - 12:28
Πρωταθλητής Χίου στους άνδρες, για την αγωνιστική περίοδο 2010-2011, αναδείχθηκε ο ΒΑΟΛ μετά τη νίκη του (74–76) επί των Ιώνων στη σειρά των τελικών στα play off, που ολοκληρώθηκε με 3-1. Η ομάδα της Χίου θα βρεθεί στο δρόμο του Παλλεσβιακού, στα μπαράζ ανόδου του ομίλου Αιγαίου για τη Γ' Εθνική, τη Λαμπροβδομάδα.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών, που κατέκλυσαν τις κερκίδες του Κλειστού Γυμναστηρίου. Δυνατές μονομαχίες, προσωπικά καλάθια, ανατροπές, αλλά και στιγμές έντασης, ήταν τα στοιχεία που έκαναν τον αγώνα πραγματικό ντέρμπι. Το παιχνίδι ξεκίνησε «μουδιασμένα» για την ομάδα του ΒΑΟΛ, γεγονός που επέτρεψε στους Ίωνες να πάρουν μια διαφορά 6 πόντων στα πρώτα λεπτά. Γρήγορα η εικόνα άλλαξε, με τον ΒΑΟΛ να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά με 15–20 στη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Με δυνατές μονομαχίες και καλό μπάσκετ συνεχίστηκε η 2η περίοδος, που δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό στη διαφορά του σκορ (34–40), παρά την πρόσκαιρη αύξηση της στο +9 για το ΒΑΟΛ. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Ίωνες μείωσαν εκ νέου, αλλά ο ΒΑΟΛ συνέχισε να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ (54–57) χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει, γεγονός που έδειχνε πως ο τέταρτος τελικός στη σειρά οδηγούνταν σε «χιτσκοκικό» φινάλε.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους Ίωνες να ισοφαρίζουν και να περνούν μπροστά με «βραχεία» κεφαλή. Άμεση ήταν η αντίδραση του ΒΑΟΛ, που βρήκε λύσεις έξω από τα 6,75 και με τρία εύστοχα σουτ ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία καθοριστικά δευτερόλεπτα, η ψυχραιμία του Μανώλη Χατζηλάμπρου από τη γραμμή των ελευθέρων βολών «κράτησε» το ΒΑΟΛ μπροστά, ενώ στην τελευταία επίθεση τους οι Ίωνες δε βρήκαν στόχο, στην προσπάθεια τους να στείλουν τον αγώνα στην παράταση.
Για το ΒΑΟΛ, τους περισσότερους πόντους πέτυχε ο Μανώλης Χατζηλάμπρου (23π. 4τρ.) και ακολούθησαν, με σπουδαία παρουσία, ο Χρήστος Γραικός (19π.) και ο Αντώνης Καλιμανάς (19π. 4τρ.). Από τους Ίωνες, καλύτερος ήταν ο Σταμάτης Λεγάτος (23π. 1τρ.), με τους Πέτρο Μενδώνη (15π.) και Δημήτρη Πουλημένο (12π.) να ακολουθούν. σε απόδοση.

Σε ένα εξ ορισμού πολύ δύκολο παιχνίδι, το διαιτητικό τρίο (Βαλάντης Κοντίλης, Γιάννης Λουκαράκης και Παναγιώτης Καλαμάρης) δεν απέφυγε τα λάθη, με τον πειθαρχικό έλεγχο και τις ποινές αυτού, να αποτελούν το σημαντικότερο πεδίο των παραπόνων.
Ίωνες - ΒΑΟΛ 74-76
Τα δεκάλεπτα: 15 – 20, 34 – 40, 54 – 57, 74 – 76
Διαιτητές: Κοντίλης, Λουκαράκης, Καλαμάρης
ΙΩΝΕΣ (Λαγός – Συριάνης): Μενδώνης 15, Λαμπρινούδης 10 (1),  Λεγάτος 23 (1), Κώσταλος 1, Σαμιώτης 3, Γιαννακός 2, Κέλογλου 8, Πουλημένος 12
ΒΑΟΛ (Βούλικας – Συμιακάκης): Σταμέλος 4, Σουλίκας 3, Γραικός 19, Φωτεινός, Χατζηλάμπρου 23 (4), Μπόης 8, Μπουμπάρης, Σακελλάρης, Καλιμανάς 19 (4), Σπυρέλλης