Μπάσκετ:Ανατροπάρα και νίκη για την Εθνική Εφήβων 88-83 κόντρα στην Ιταλία

23/07/2023 - 13:35 Τελευταία τροποποίηση στις 23/07/2023 - 14:00

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ Εφήβων (U18) πέτυχε μία απίθανη νίκη με επική ανατροπή, απέναντι στην Ιταλία (88-83).

Σ μία αναμέτρηση που είχε διάρκεια σχεδόν τρεις ώρες η Εθνική γύρισε στο ματς από το 21-1 της 1ης περιόδου και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο EuroBasket U18.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου άργησε αρκετά να πατήσει το παρκέ. Όταν κατάλαβε που ήταν, το σκορ είχε γίνει 21-1! Με τη γαλανόλευκη να σκοράρει στο μεγαλύτερο κομμάτι της 1ης περιόδου μόνο με βολές! Ξεκίνησε το ματς με 0/10 σουτ εντός παιδιάς, μέχρι που ο Βενιαμίν Αμπόσι σκόραρε για τρεις, 1:59 πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, διαμορφώνοντας το σκορ σε 24-9.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Ελλάδα όχι μόνο διαφοροποίησε την άμυνά της, αλλά άρχισε να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι των Ιταλών. Ακόμη και η διακοπή των σχεδόν 40 λεπτών, λόγω του σοβαρού τραυματισμού του γκαρντ της Ιταλίας, Στέφανο Κόντε και των υδάτων που έπεφταν στο παρκέ, λόγω ισχυρής βροχόπτωσης, δεν πτόησαν την προσπάθεια.

Πριν τη διακοπή το σκορ ήταν 24-15. Μέχρι να ολοκληρωθεί το ημίχρονο το ιταλικό προβάδισμα χάθηκε (38-38) και στην 3η περίοδο η Εθνική έκανε την τελική αντεπίθεση.

Οι Αλέξανδρος Σαμοντούροβ (20π. με 6/12 εντός παιδιάς, 4 ριμπ., 3 ασίστ), Λευτέρης Λιοτόπουλος (13π. με 4/13 εντός παιδιάς) θυμήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια στη ΔΕΚΑ, ενώ ο Βενιαμίν Αμπόσι αποτέλεσε τον έξτρα παράγοντα (10π., 4 ριμπ.). Παράλληλα, σημαντική ήταν η προσφορά του Κομνιανίδη με 8 πόντους, 3 ασίστ, όπως και του Χιτικούδη με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Στράτος Καλλιοντζής σημείωσε 7 πόντους.

Η Ελλάδα μπορεί να έχασε τη μάχη των ριμπάουντ, αλλά κέρδισε εκείνη της δημιουργίας, ενώ στο κρίσιμο σημείο είχε τις λύσεις. Από το -20 στην αρχή του αγώνα, βρέθηκε στο +9 (για άλλη μία φορά) τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε (75-66).

Ουσιαστικά, σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα είχε τρέξει ένα επί μέρους 74-45. Σήμερα 23/7 η Εθνική αντιμετωπίζει στις 21:30 την Ισπανία με στόχο το 2/2.