Έκανε το πρώτο βήμα η Ολυμπιάς Μήθυμνας

21/04/2024 - 17:25 Τελευταία τροποποίηση στις 22/04/2024 - 14:16

Η Ολυμπιάς Μήθυμνας πήρε το ροζ  φύλλο αγώνα απέναντι στον ΒΑΟΛ με σκορ 53-61 στον πρώτο της αγώνα, κάνοντας σπουδαίο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη β φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος μπάσκετ νεανίδων.

Κακό πρώτο ημίχρονο και για τους δύο αντιπάλους, με την ομάδα του Στρατή Καραγιάννη να ανεβάζει την απόδοση της στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας διαφορά 8 πόντων. Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες κοίταξαν περισσότερο το επιθετικό κομμάτι, με την Ολυμπιάδα να είναι πιο ψύχραιμη και να παίρνει την πολύτιμη νίκη. Πρώτο «κανόνι» ξανά η Ευαγγέλου με 27 πόντους και δεύτερη η Μαριόλα με 19.

Η Ολυμπιάς με νίκη το πρωί της Δευτέρας (11:00) απέναντι στην ομάδα της Σάμου, Αθλέων, θα κατακτήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Βορείου Αιγαίου και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα:

8-5, 10-14, 8-16, 27-26

BAOΛ (ΣAMIΩTHΣ): OIKONOMOY 15(2), ΠATEPAKH 5, ΠPEΛIA, TAKTIKOY 4, BAΜBAKA 3, ΠATEPAKH M. 10, KOYΣKOYΣAKH 2 ΠATAΠH 10, KOYIMANH, TΣIMΠOYKA, XABIAPA 4

OΛYMΠIAΣ (KAPAΓIANNHΣ): MAPIOΛA 19(1), ΠANTA,TΣAΓΓA ,TPIANTAΦYΛΛOY 6(2), EYAΓΓEΛOY 27(1), ANΔPIΩTH, BOYPTZOYMH, IΩΣIΦEΛΛH, TAKTIKOY 6, ΛOΓΓIOY 3(1)

ΒΑΟΛ 3 1-1
Ολυμπιάς 2 1-0
Αθλέων 1 0-1

Ο προπονητής της Ολυμπιάδας Στρατής Καραγιάννης αναφέρει σε δήλωση του στο «SL»: «Ήμασταν αγχωμένοι και πολύ κακοί στο πρώτο μέρος. Στο τρίτο δεκάλεπτο ισορροπήσαμε, ανεβάσαμε περισσότερο την απόδοση μας και κατακτήσαμε στο τέλος τον αγώνα. Κάναμε μια  νίκη, όμως στόχος μας είναι να κερδίσουμε και το επόμενο παιχνίδι με περισσότερη συγκέντρωση . Συγχαρητήρια στα κορίτσια και τους φιλάθλους που ήρθαν από τον Μόλυβο και μας βοήθησαν.»