Πρωταθλήτρια Βορείου Αιγαίου η Ολυμπιάς Μήθυμνας

22/04/2024 - 13:17 Τελευταία τροποποίηση στις 22/04/2024 - 15:36

Η Ολυμπιάς Μήθυμνας επικράτησε 38-19 και στον δεύτερο αγώνα κόντρα απέναντι στην ομάδα της Σάμου Αθλέων και στέφθηκε πρωταθλήτρια Βορείου Αιγαίου, παίρνοντας ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση που θα διεξαχθεί στην Αθήνα.

Μετά τη σπουδαία νίκη της κόντρα στον ΒΑΟΛ, το πρωί της Δευτέρας 22/4 η Ολυμπιάς νίκησε και τον πρωταθλητή Σάμου σε ένα μέτριο ποιοτικά αγώνα. Εμφανώς αγχωμένη η πρωταθλήτρια Λέσβου στο ξεκίνημα δεν μπόρεσε να διασπάσει εύκολα την άμυνα της αντίπαλης ομάδας, βρίσκοντας λύσεις κυρίως από την περιφέρεια. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ολυμπιάς βρήκε καλύτερο ρυθμό και απέκτησε διαφορά ασφαλείας, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Επόμενος αντίπαλος το ερχόμενο Σάββατο 27/4 στην Αθήνα η πρωταθλήτρια ομάδα Νοτίου Αιγαίου, Ανδρογέας. Η νικήτρια ομάδα θα κερδίσει την πρόκριση στο Final-8.