Προκρίθηκε και πάει Αθήνα ο Αίολος!

11/04/2014 - 14:56 Τελευταία τροποποίηση στις 13/04/2014 - 16:25

Μεγάλη νίκη πέτυχε πριν από λίγη ώρα ο Αίολος Μυτιλήνης, επικρατώντας του Aιγέα Χίου στην παράταση (49-56) σε αγώνα που έγινε στο γειτονικό νησί, στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του Θοδωρή Γιαννίκου πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατόρθωσαν να στείλουν το ματς στην παράταση και εκεί με τεράστια ψυχικά αποθέματα να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και μαζί την πρόκριση για τη συνέχεια της διοργάνωσης, τη Λαμπροβδομάδα στην Αθήνα.

Ο Αιγέας Χίου προηγήθηκε με 15-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 25-22 στο ημίχρονο, όμως ο Αίολος έμεινε κοντά στο σκορ στο τρίτο 10λεπτο και με σωστές επιλογές σε επίθεση και άμυνα ισοφάρισε σε 46-46, στέλνοντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, οι πρωταθλήτριες Λέσβου επικράτησαν με επί μέρους σκορ 3-10, πανηγυρίζοντας στην κόρνα της λήξης τη σπουδαία επιτυχία τους.

Εντυπωσιακές οι Βούρου (14π), Λημναίου (14π), Τσαχιρίδη (12π) και Καραβατάκη (10π), που κινήθηκαν σε διψήφια νούμερα επιθετικά, έχοντας άξιες συμπαραστάτριες τις υπόλοιπες συμπαίκτριές τους. Από τον Αιγέα ξεχώρισε η Τσιρκινέζη (26π), που ήταν και η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης.