Αυτοκτονία Παλλεσβιακού με Ιπποκράτη

27/04/2014 - 17:43 Τελευταία τροποποίηση στις 27/04/2014 - 18:00

Pallesviakos_paides_Xrysoulakis_odigies2013_14Μια ανάσα από μια ακόμα σπουδαία νίκη έφτασαν οι παίδες του Παλλεσβιακού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, που ολοκληρώθηκε σήμερα στην Αθήνα, όμως αν και έφτασαν στην πηγή δεν ήπιαν νερό απέναντι στον Ιπποκράτη Κω (48-45).

Η ομάδα των Χρυσουλάκη και Ρούσσου είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και μέχρι το τελευταίο λεπτό κόντρα στους πρωταθλητές Δωδεκανήσου, όμως στα τελευταία λεπτά έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και ο Ιπποκράτης κατάφερε να πετύχει μια σπουδαία ανατροπή, που του χάρισε και την 3η θέση της ειδικής βαθμολογίας.

Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στο τελευταίο λεπτό, με τους Κώες να μειώνουν σε 42-45 στα 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ένα κλέψιμο στη συνέχεια, έδωσε την δυνατότητα στον Ιπποκράτη να πλησιάσει ακόμα περισσότερο (44-45). Ο Διόλατζης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και στα 7 δεύτερα πριν τη λήξη, με δύο εύστοχες βολές η ομάδα της Κω πήρε προβάδισμα (46-45). Ακολούθησε νέο λάθος από πλευράς Παλλεσβιακού και ένα ακόμα δίποντο για τον Ιπποκράτη, που διαμόρφωσε έτσι το τελικό 48-45.