Τελικός για τετραπλό σκιφ με Μαγδανή

15/08/2012 - 22:02 Τελευταία τροποποίηση στις 15/08/2012 - 22:26

Εξαιρετική ήταν για τα ελληνικά κουπιά η πρώτη μέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος μη Ολυμπιακών αγωνισμάτων, που διεξάγεται στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας.

Στο τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών, αγώνισμα που δε συμπεριλαμβάνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Λημνιός Παναγιώτης Μαγδανής με τους συναθλητές του Λευτέρη Κόνσολα, Γιώργο Κόνσολα και Σπύρο Γιάνναρο κατέκτησαν την 1η θέση στην πρώτη προκριματική σειρά, πετυχαίνοντας χρόνο 6:01.97 και τερματίζοντας τρία δευτερόλεπτα μπροστά από το βραζιλιάνικο πλήρωμα (6:04.81).

Στην 3η θέση έμειναν οι Κινέζοι (6:05.46), τέταρτοι ήταν οι Αυστριακοί (6:05.59) και στην 5η θέση το πλήρωμα από το Χονγκ Κονγκ (6:13.01).

Η ελληνική βάρκα πέτυχε το δεύτερο καλύτερο χρόνο στα προκιματικά, πήρε απ' ευθείας το εισιτήριο για τον τελικό του αγωνίσματος και θεωρείται ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Παράλληλα, στο Πλόβντιβ διαξάγεται και το Παγκόσμιο των εφήβων με τους Έλληνες αθλητές να δίνουν τη μάχη για ένα καλό πλασάρισμα στους τελικούς των αγωνισμάτων που λαμβάνουν μέρος.