24/12/2015 - 19:09 Τελευταία τροποποίηση στις 25/12/2015 - 12:55

Παρακολουθήσαμε, θυμηθήκαμε, σημειώσαμε, ανατρέξαμε στη μνήμη και το διαδίκτυο για την πιστότητα των στοιχείων και αξιολογήσαμε τους καλύτερους του ελληνικού αθλητισμού για το 2015, με υποκειμενικά και αντικειμενικά κριτήρια.

40) Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών / Ξαναγύρισε στον παγκόσμιο χάρτη του αθλήματος, παίζοντας και πάλι στο θεσμό του World League

39) Ολυμπιακός - Ποδόσφαιρο / Έκανε το νταμπλ εντός συνόρων και βρέθηκε πολύ κοντά στους "16" του Champions League, με καλό πρόσωπο

38) Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών / Πήγε καλά, όμως μια παρεξήγηση των κανονισμών του Ευρωμπάσκετ, την άφησε εκτός προημιτελικών

37) Παναθηναϊκός - Μπάσκετ / Πορεύτηκε ως τις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας

36) Εθνική ομάδα στίβου / Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εθνικών ομάδων Α' Κατηγορίας, άνδρες και γυναίκες κέρδισαν στο σύνολό τους την άνοδο στη Super League

35) Ελευθερία Πλευρίτου / Η ταλαντούχα πολίστρια αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ στην παγκόσμια διοργάνωση των νεανίδων

34) Εθνική ομάδα πόλο νέων ανδρών / Έφθασαν ως την τετράδα του κόσμου της κατηγορίας τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

33) Ευαγγελία Πλατανιώτη - Ευαγγελία Κουτίδου / Το ντουέτο της συγχρονισμένης κολύμβησης πήρε την 8η θέση στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου

32) Κώστας Παπανικολάου / Ολοκλήρωσε την πρώτη του σεζόν στο ΝΒΑ, παρά τον τραυματισμό του, συνεχίζοντας και τη νέα περίοδο με μεταγραφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου

31) Εθνική ομάδα πόλο γυναικών / Βρέθηκε στην 6η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου το καλοκαίρι

30) Κώστας Φιλιππίδης / Ο πρωταθλητής του άλματος επί κοντώ ολοκλήρωσε στη 2η θέση την παρουσία του στo Diamond League, ανεβαζοντας επίσης το Πανελλήνιο ρεκόρ

29) Εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών / Πήρε την 5η θέση στην κατάταξη στο Ευρωμπάσκετ το φθινόπωρο

28) Αμαλία Τσιάβου - Κωπηλασία Κ23 / Έγινε φέτος η χρυσή νικήτρια στο αγώνισμά της στο παγκόσμιο της κατηγορίας κάτων των 23 ετών

27) Ανδρέας Βαζαίος / Στο ευρωπαϊκό της κολύμβησης 25άρας πισίνας ήταν στο βάθρο ως 3ος στα 100μ ύπτιο

26) Ηλίας Ηλιάδης / Ο Ολυμπιονίκης του τζούντο πρόσθεσε στη συλλογή του το χάλκινο μετάλλιο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

25) Παναγιώτης Γκιώνης / Έδωσε στην επιτραπέζια αντισφαίριση το χάλκινο μετάλλιο της Ευρώπης, αγωνιζόμενος στην κατηγορία του απλού

24) Βλάσσης Μάρας / Ήταν ξανά στο βάθρο των νικητών ως δεύερος στην κατάταξη φέτος στην Ευρώπη στο όργανο του μονόζυγου της ενόργανης γυμναστικής

23) Ευθύμιος Μίττας - Σκοποβολή / Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της σκοποβολής

22) Παναγιώτης Μάντης & Παύλος Καγιαλής - Ιστιοπλοΐα / Το ανδρικό πλήρωμα της κατηγορίας 470 πήρε τη 2η θέση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης

21) Τζιάλλας, Τσίλης, Αγγελόπουλος, Χρήστου - Τετραπλό σκιφ ανδρών / Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η ομάδα των ελληνικών κουπιών πέτυχε την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου

20) Βασίλης Σπανούλης / Φιναλίστ και μέλος της καλύτερης πεντάδας του Final-4 της Euroleague με τον Ολυμπιακό και πρωταθλητής Ελλάδας στο τέλος της περιόδου

19) Γιάννης Μπουρούσης / Βίωσε μια σεζόν γεμάτη τίτλους, κατακτώντας με τη Ρεάλ Μαδρίτης την Ευρωλίγκα, το πρωτάθλημα και το κύπελλο Ισπανίας

18) Ανδριάνα Ασπρογέρακα / Διακρίθηκε στο παγκόσμιο του τάε κβον ντο, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο

17) Αντώνης Μάστορας / Ο άλτης του ύψους έφθασε στην πρώτη μεγάλη επιτυχία με το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό κλειστού στίβου

16) Γιάννης Αντετοκούνμπο / Πραγματοποίησε ηγετικές εμφανίσεις στο NBA, έπαιξε στο All Star Game πρωτοετών - δευτεροετών και έλαβε μέρος στο διαγωνισμό καρφωμάτων

15) Κατερίνα Στεφανίδη / Κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημακλειστού στίβου, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία

14) Ολυμπιακός - Μπάσκετ / Έφθασε ως τον τελικό του Final-4 της Euroleague και ακολούθως στην κατάκτηση του ελληνικού πρωταθλήματος

13) Βασίλης Χαραλαμπόπουλος / Ήταν πρωταθλητής Ευρώπης με τους έφηβους, MVP και μέλος της καλύτερης πεντάδας της διοργάνωσης, κυριότερος συντελεστής της ελληνικής επιτυχίας

12) Νίκος Μαύρος & Αλέξανδρος Ταγαρόπουλος / Διακρίθηκαν διπλά, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλοπάτι των βάθρων στο Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

11) Γιάννης Φουντούλης / Ο διεθνής πολίστας, πέρα από χάλκινος παγκόσμιος πρωταθλητής, ήταν μέλος της καλύτερης 7άδας των αγώνων και πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας

10) Ολυμπιακός - Πόλο γυναικών / Μέσα στο 2015 κατέκτησε δύο ευρωπαϊκούς τίτλους, αρχικά το Κύπελλο Πρωταθλητριών και εν συνεχεία το Σούπερ Καπ

9) 1οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες / Στην πρώτη διεξαγωγή μιας καινούριας διοργάνωσης, η Ελλάδα συγκέντρωσε 9 μετάλλια σε γυμναστική, κολύμβηση, πόλο, τζούντο και σκοποβολή, από κορυφαίους ή νέους αθλητές

8) Εθνική ομάδα μπάσκετ εφήβων / Ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Ευρωμπάσκετ Κ18 και λίγες ημέρες νωρίτερα έφθασε στην 4η θέση του Μουντομπάσκετ Κ17

7) Σπύρος Γιαννιώτης / Έφθασε στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στα 10.000μ της μαραθώνιας κολύμβησης στο παγκόσμιο υγρού στίβου, αν και είχε αρχικό στόχο μόνο την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες

6) Ιορδάνης Πασχαλίδης & Κώστας Τριγώνης - Tornado / Αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές στα σκάφη τύπου Tornado, αλλά και πρωταθλητές Ευρώπης στο αγώνισμά τους

5) Κατερίνα Νικολαΐδου & Σοφία Ασουμανάκη - Διπλό σκιφ γυναικών / Το πλήρωμα της κορυφαίας φέτος ελληνικής βάρκας έφθασε μια ανάσα από τη νίκη, κατακτώντας τελικά το ασημένιο μετάλλιο του παγκόσμιου πρωταθλήματος

4) Εθνική ομάδα πόλο ανδρών / Ισοφάρισε την προ δεκαετίας μεγαλύτερη επιτυχία της, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στον κόσμο, παίρνοντας την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

3) Κέλλυ Αραούζου / Ήταν ασημένια, αγγίζοντας την απόλυτη κορυφή του παγκόσμιου υγρού στίβου στα 5.000μ της ανοικτής θάλασσας

2) Νικόλ Κυριακοπούλου / Ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ενώ πήρε και την πρωτιά στο Diamond League

1) Λευτέρης Πετρούνιας / Ο καλύτερος όλων. Φόρεσε συνολικά τρία χρυσά μετάλλια στο λαιμό του στα ευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα, όπως και στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες. Ήταν  βασιλιάς των κρίκων στην ενόργανη γυμναστική