Κορυφή για Κεραυνό και Αιγέα!

24/09/2014 - 19:41 Τελευταία τροποποίηση στις 25/09/2014 - 10:24

Aigeas_Plomariou_panigyriko_LoutraΑνατροπές και εκπλήξεις περιελάμβανε η 2η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας, που πραγματοποιήθηκε εμβόλιμα το απόγευμα της Τετάρτης. Μεγάλοι κερδισμένοι αποδείχθηκαν ο Κεραυνός και ο Αιγέας, που έκαναν το "2 στα 2" και μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας.

Στα Πάμφιλα, ο Κεραυνός Αφάλωνα μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ έπειτα από γκολ του Παυλέλλη, με την έναρξη του δευτέρου μέρους, όμως κατάφερε να κάνει ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε με τον Χαρατσιάρη και εν συνεχεία κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Βούρου, που εκτέλεσε εύστοχα ο Διονυσάτος για το τελικό 2-1. Οι Γεραγώτες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καραβατάκη, ωστόσο η ομάδα της Αναγέννησης έχει έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Συβρή και τις υποδείξεις του βοηθού του, Καρμίρη.

Στο Γήπεδο της Πέτρας, ο Αίγέας Πλωμαρίου πήρε σημαντικό τρίποντο επί της Ανάξου, χάρη σε γκολ του Κιοσσέ στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Χρυσάφη, ωστόσο η ομάδα της Ανάξου έχασε μοναδική ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

Keravnos_panigyriko_aigeas1Δεύτερη ισοπαλία για τον Διαγόρα Αγίας Παρασκευής, που δεν κατάφερε στο Ενωσιακό απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη. Η ομάδα του Στέλιου Μουντανάρη προηγήθηκε με τον Τσιμπούκη, αλλά οι παίκτες του Παπαλόπουλου ισοφάρισαν με τον Μαραγκό. Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας είχε άγρια ομορφιά, με φάσεις εκατέρωθεν και ο Διαγόρας θα μπορούσε να φύγει νικητής, όμως η προσπάθεια του Κουτλή σταμάτησε στο δοκάρι.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 2ης Αγωνιστικής, ο Παλλεσβιακός πήρε τεράστια νίκη επί του Ερμή Παμφίλων στις καθυστερήσεις με σκορ 3-2, παίζοντας και με 10 παίκτες. Πολλά γκολ σημειώθηκαν και στο "Μιζεργκάν", με τον Ατρόμητο Ανεμώτιας να επικρατεί της Προοδευτικής Σκ. Καλλονής με 3-2. Στο "Χρισοφίδειο", ο Όλυμπος Αγιάσου πήρε σπουδαία νίκη επί του Αετού Λουτρών με 3-2. Στη Μόρια τέλος, ο τοπικός Βύρων κέρδισε με το ευρύ 4-1 τομ Πολιχνίτο. Το ρεπορτάζ αυτών των αγώνων θα ανανεώνεται συνεχώς και οι σκόρερς θα προστεθούν αργότερα).