Μόνος πρώτος ο Αιγέας, εντυπωσιάζει ο Κεραυνός!

08/10/2014 - 19:19 Τελευταία τροποποίηση στις 09/10/2014 - 13:36

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τις ομάδες της Α' Κατηγορίας με την εμβόλιμη διεξαγωγή της 5ης Αγωνιστικής, η οποία σημαδεύτηκε από τα πολλά γκολ.

Ο Αιγέας ήταν ο μεγάλος κερδισμένος του πιο σημαντικού ματς της ημέρας, στο "Μιχαλέλειο" του Πλωμαρίου, επικρατώντας με 2-1 της Αναγέννησης Γέρας, παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Συβρή στο 72ο λεπτό, όμως ο Αιγέας αφυπνίστηκε και με τον Κιοσσέ αρχικά, μείωσε στο 82' (1-1), ενώ με γκολ του Χρυσάφη (89') πήρε τη μεγάλη νίκη.

Στη 2η θέση του πίνακα, έμεινε μόνος του ο Κεραυνός Αφάλωνα, που έφυγε νικητής από το γειτονικό ντέρμπι στην έδρα του Ερμή Παμφίλων (0-1) με σκόρερ τον Νίκο Βούρο. Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Διαγόρας στην Αγία Παρασκευή, κάμπτοντας την αντίσταση του Ατρομήτου Ανεμώτιας (4-0), φτάνοντας τους 8 πόντους και σκαρφαλώνοντας έτσι στην 3η θέση της βαθμολογίας. Το δρόμο προς τη νίκη άνοιξε ο Φιλιανός, που πέτυχε τόσο το πρώτο όσο και δεύτερο τέρμα, ενώ το 3-0 έκανε πριν το ημίχρονο ο Μαραγκός. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε στην επανάληψη το τελικό 4-0.

Με ένα γκολ στο β' ημίχρονο, ο Οδυσσέας Ελύτης έφυγε με το τρίποντο από το Ενωσιακό της Θερμής, απέναντι στον Όλυμπο Αγιάσου, καταγράφοντας την πρώτη του φετινή νίκη με γκολ του Φοίβου Τσιπά.

Σημαντικό "2" απέσπασε ο Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους μέσα στο γήπεδο του Πολιχνίτου (0-2) με γκολ των Σταυρινού (20') και Ανήφορου (50'), ενώ επίδειξη δύναμης έκανε ο Βύρων Μόριας απέναντι στην Άναξο (5-1), με γκολ των Σαμιακού (2), Δελόλμα (2) και Καζάνη, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Ρομέου.

Τέλος, εξαιρετικό παιχνίδι έγινε στη Σκάλα Καλλονής, όπου η τοπική Προοδευτική νίκησε τον Αετό Λουτρών (4-3), σε ένα ματς με εντυπωσιακές ανατροπές, τρία πέναλτι και τρομερό σασπένς. Οι Λουτραγώτες προηγήθηκαν με πέναλτι που εκτέλεσε ο Κροτσίδας και ο ίδιος παίκτης έδωσε αέρα δύο γκολ στον Αετό. Η "Πρόο" όμως ισοφάρισε με γκολ των Νανίδη και Κουμέλλη. Η ομάδα των Λουτρών πήρε εκ νέου προβάδισμα με τέρμα του Σκαλοχωρίτη, ωστόσο ο σύλλογος της Σκάλας βρήκε τρόπο να ανατρέψει το αποτέλεσμα με δύο εύστοχα πέναλτι των Κέλπαλη και Ράπτη.