Πρώτος και με γκέλα ο Αιγέας!

12/10/2014 - 21:13 Τελευταία τροποποίηση στις 13/10/2014 - 12:17

Μπορεί να… γκέλαρε στα Λουτρά, όμως ο Αιγέας παρέμεινε στην κορυφή της Α΄ Τοπικής, διατηρώντας το προβάδισμά του τόσο από τον Κεραυνό που έμεινε στο 0-0 με τον Οδυσσέα Ελύτη, όσο και από τον Διαγόρα που πλησίασε μετά τη νίκη του με 0-1 μέσα στο Κάτω Τρίτος.

Εντυπωσιακή ήταν η Γέρα που επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 5-1 του Ερμή Παμφίλων που κάνει πολύ κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αλλά για μία ακόμη αγωνιστική και ο Ατρόμητος Ανεμώτιας, που κέρδισε εύκολα τον Παλλεσβιακό με 3-0 στο «Μιζεργκάν». Σπουδαίο «διπλό» πήρε ο Βύρωνας μέσα στην Αγιάσο, επικρατώντας με 1-3 του Ολύμπου, ενώ ο Πολιχνίτος πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, λυγίζοντας με 1-0 την Προοδευτική.

Στα Λουτρά ο Αετός προηγήθηκε με τον Κροτσίδα δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ο Αιγέας ισοφάρισε με τον Χρυσάφη στο 75΄ και έχασε δύο τετ α τετ στη συνέχεια για να κάνει την ολική ανατροπή και να διευρυνει το νικφόρο σερί του.Πολλές οι απουσίες του Αιγέα, που έπαιζε χωρίς Αγιακάτσικα, Καραμπέτσο, Τοπάλι και Αγκόλι...

Την ίδια ώρα ο Κεραυνός δεν έβρισκε το δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Ο Διαγόρας με πέναλτι του Βαμβουκλή στο 65΄, νίκησε τον Αλκιβιάδη και τις απουσίες του, ενώ ο Βύρωνας πήρε μεγάλη νίκη μέσα στην Αγιάσο με 1-3, με γκολ των Δελόλμα (πέναλτι), Καζάνη και Πασπαλιάρη. Ο Βύρων που έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στήβεν από το 55΄, είδε τον Όλυμπο να μειώνει με πέναλτι του Γκέρι.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν η αναμέτρηση του Παπάδου, εκεί όπου η Γέρα συνέτριψε με 5-1 τον Ερμή, που έκανε το λάθος να... προηγηθεί με τον Γιώργο Βουργουτζή. Η ομάδα του Γιάννη Μανούσου, απάντησε με χατ τρικ του Συβρή και άλλα δύο γκολ από τους Τάκα με απευθείας φάουλ και Καραβατάκη.

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο στην Ανεμώτια και λύγισε με 3-0 τον Παλλεσβιακό. Ποσνακίδης, Κανόγλου και Βερβέρης ήταν οι σκόρερς.

Με γκολ του Νικέλη στην έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Πολιχνίτος έκανε σεφτέ στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Προοδευτικής.