Συγκάτοικοι, με ανατροπή, στην κορυφή!

15/10/2014 - 19:04 Τελευταία τροποποίηση στις 15/10/2014 - 19:41

Keravnos_panigyriko_aigeas1Συγκάτοικο στην κορυφή της βαθμολογίας απέκτησε ο Αιγέας Πλωμαρίου, μετά την ήττα του στην έδρα του Κεραυνού Αφάλωνα (2-1), που μοιράζεται πλέον την κορυφή μαζί με τους Πλωμαρίτες.

Ο Αιγέας προηγήθηκε στο πρώτο 45λεπτο με γκολ του Κιοσσέ, όμως ο Κεραυνός κατάφερε να πραγματοποιήσει ολική ανατροπή με δύο γκολ του Βαρνά, το δεύτερο μάλιστα στο 92ο λεπτό! Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολών, με δύο κίτρινες, των Χαρατσιάρη (Κεραυνός) και Φωτέλλη (Αιγέας).

Σταθερά σε ανοδική πορεία βρίσκεται η Αναγέννηση Γέρας, που επικράτησε στον Παπάδο με 1-0 του Αετού Λουτρών και πλησίασε στην κορυφή του πίνακα. Το γκολ των Γεραγωτών σημείωσε ο Αζάμπι στο 10ο λεπτό, ενώ οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες στην επανάληψη. Από την Αναγέννηση αποχώρησε νωρίς ο Τσιγγενές.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Ατρόμητος Ανεμώτιας, που κέρδισε στο "Μιζεργκάν" και τον Πολιχνίτο (1-0) χάρη σε γκολ του Πανουργιά. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Χατζηδιάκο, ενώ έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουν τη νίκη τους.

Πολύ ενδιαφέρον ματς έγινε στη Μόρια, εκεί όπου ο Παλλεσβιακός έκαμψε την αντίσταση του τοπικού Βύρωνα με ένα γκολ του Δημήτρη Κούτσα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έχασαν κλασικές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις, με Ευαγγέλου και Καζάνη, για να "τσιμπήσουν" το βαθμό της ισοπαλίας.

Σημαντική νίκη πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης μέσα στην Πέτρα, επί της Ανάξου. Το γκολ που χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Μουντανάρη πέτυχε ο Φοίβος Τσιπάς στο 89ο λεπτό, ενώ δοκάρι είχε ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος.

Τέλος, χορταστικό παιχνίδι διεξήχθη στο "Χριστοφίδειο" της Αγιάσου, εκεί όπου Όλυμπος και Ερμής αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με δύο γκολ των Παναγιώτη Αλεξίου και Γκέρι Τόρρα. Όμως στην επανάληψη η ομάδα των Παμφίλων ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ των Καλλιματζέρου και Κουγιουμτζή.