Έπιασε ξανά ο Διαγόρας τον Αιγέα!

22/10/2014 - 19:11 Τελευταία τροποποίηση στις 23/10/2014 - 16:26

Diagoras_Ag_Paraskevis_2014-15Ολοκληρώθηκε η 8η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας, που πραγματοποιήθηκε εμβόλιμα το απόγευμα στα γήπεδα της Λέσβου.

Κερδισμένος της ημέρας ήταν ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής, που ήταν ανώτερος της αντιπάλου του στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε εντός έδρας την Προοδευτική Σκ. Καλλονής (4-2) με ανατροπή, ενώ σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία στο Πλωμάρι μεταξύ Αιγέα και Ερμή Παμφίλων (0-0), η κορυφή πλέον μοιράζεται ανάμεσα στους δύο συλλόγους.

Η "Πρόο" προηγήθηκε με 0-2 χάρη σε δύο γκολ του Σούβλατζη (5' και 30'), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν με αντεπίθεση διαρκείας. Αρχικά ο Σπάρταλης μείωσε σε 1-2 στο 55' και εν συνεχεία ο Κουτλής ισοφάρισε στο 63'. Ο Διαγόρας πήρε τα ηνία του ματς στο 70' με σκόρερ τον Χατζόπουλο και ο Μαραγκός διαμόρφωσε πέντε λεπτά αργότερα το τελικό 4-2.

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν και στο "Μιζεργκάν", Ατρόμητος Ανεμώτιας και Όλυμπος Αγιάσου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να χάσουν μοναδική ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο την πρώτη θέση. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο 0-0 για τον Ατρόμητο, μετά από εκείνο με την Άναξο, απόρροια των αρκετών απουσιών του.

Σπουδαίας σημασίας βαθμολογικό τρίποντο κατέκτησε ο Πολιχνίτος, εντός έδρας, με αντίπαλο τον Παλλεσβιακό (2-1). Οι φιλοξενούμενοι του Τάσου Σπύρου προηγήθηκαν στο ημίχρονο με γκολ του Καβαλίκα. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ολική ανατροπή, με ευνοϊκό τον άνεμο, χάρη σε δύο τέρματα που σημείωσε ο Νικέλλης. Να σημειωθεί ότι ο Πολιχνίτος είχε και δοκάρι με τον Αράπογλου, ενώ χρειάστγηκε να αγωνιστεί και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βελάϊ. Ο Παλλεσβιακός προσπάθησε να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας, όμως είδε τους Μαυρομιχάλη και Κούτσα να δημαδεύουν το δοκάρι.

Στο Κάτω Τρίτος, ο Αλκβιάδης πήρε το τρίποντο της νίκης κόντρα στην Άναξο (2-1), αν και βρέθηκε να χάνει από το 10ο λεπτό με γκολ του Σκαρακάκη. Οι γηπεδούχοι, αν και αγωνίστηκαν με σοβαρές ελλείψεις, ισοφάρισαν αρχικά με τον Χαραλάμπους και έφτασαν στην ανατροπή με γκολ του Σφακιανάκη, έπειτα από όμορφη ατομική προσπάθεια του Νταλαμπέκη.

Τέλος στον Παπάδο, η Αναγέννηση Γέρας έκαμψε την αντίσταση του Βύρωνα Μόριας (2-0) και σκαρφάλωσε ξανά στην 3η θέση του πίνακα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αμφίρροπη φέτος μάχη του τίτλου. Η ομάδα του Γιάννη Μανούσου έφτασε στο τρίποντο χάρη σε γκολ του Αζάμπι και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάκα.