Με το δεξί Αετός και Αναγέννηση!

26/09/2015 - 20:12 Τελευταία τροποποίηση στις 27/09/2015 - 21:09

Πρεμιέρα στην Α' Κατηγορία της ΕΠΣ Λέσβου, με δύο αναμετρήσεις σήμερα, που άνοιξαν την αυλαία της 1ης Αγωνιστικής. Αετός Λουτρών και Αναγέννηση Γέρας ξεκίνησαν με τρίποντο, κάμπτοντας την αντίσταση των αντιπάλων τους, σε δύο ματς όπου σημειώθηκαν συνολικά 10 γκολ, αφήνοντας υποσχέσεις για το κυρίως μενού, που διεξάγεται το μεσημέρι της Κυριακής.

Αετός Λουτρών - Κεραυνός Αφάλωνα 3-2 (3-1)
Πατσατζής, Κακαδέλλης, Καρδάσης - Γήπεδο Λουτρών

Ανώτερος ο Αετός επικράτησε δίκαια στα Λουτρά με σκορ 3-2 του Κεραυνού Αφάλωνα, που αγωνίστηκε με σημαντικές ελλείψεις. Η ομάδα του Γιώργου Σπάρταλη προηγήθηκε με γκολ που σημείωσε ο Καλλιμαντζέρος, ωστόσο ο Βαρνάς κατόρθωσε να φέρει το ματς στα ίσα λίγο αργότερα, ισοφαρίζοντας για το συγκρότημα του Γιώργου Κομνηνού. Ο Αετος όμως ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και το κατάφερε στο ημίωρο με γκολ του Παντελή Σπάρταλη. Μάλιστα, πριν οι ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Νίκος Κροτσίδας σημείωσε το 3-1, δίνοντας αέρα δύο γκολ. Στην επανάληψη, ο Αετός ήλεγχε το παιχνίδι, με τον Κεραυνό να έχει δοκάρι με τον Βαρνά, που θα μπορούσε να βάλει νωρίτερα την ομάδα του στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Το τελικό 3-2 σημείωσε στο τέλος ο Ζαφείρης Χαρατσιάρης, σκοράροντας για τον Κεραυνό.

Βύρων Μόριας - Αναγέννηση Γέρας 2-3 (1-1)
Κάντας, Λέκκας, Λυρής - "Καραπαναγιώτειο" Μόριας

Με το "2" έφυγε η Αναγέννηση Γέρας από το "Καραπαναγιώτειο" της Μόριας, επικρατώντας του τοπικού Βύρωνα με σκορ 2-3. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Αθανασέλλος, ωστόσο οι Γεραγώτες ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο με σκόρερ τον Φωκιανό. Στην επανάληψη, ο Χατζηκλειδαράς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Αναγέννησης. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ευαγγέλου υπέπεσε σε πέναλτι μετά από χέρι εντός περιοχής και την εσχάτη των ποινών μετέτρεψε σε γκολ ο Φωκιανός για το 1-3. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Χατζησπύρου λίγο πριν το τέλος.

Παρατηρητής αγώνα: Ντουνιάς

Δύο τετ α τετ Ανήφορος, Χρυσάφης. Δυνατό ματς. Λίγες φάσεις. Το γκολ στο 44' ο Σεραφίγκος. Φωνάζουν για χέρι οι φιλοξενούμενοι. Πολλές κίτρνές κάρτες ο Κάντας.

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Παλλεσβιακός 6-0 (4-0)
Βουρανής, Βλουτέλλης, Σαρλής - Γήπεδο Αγίας Παρασκευής

Χωριανόπουλος, Μαγγανάς, Βλαστέλλης, Πουλασουχίδης, Νεζάϊ, Βαμβουκλής. Δοκάρια Βλαστέλλης (2). Αποβολή Βασίλογλου με δεύτερη κίτρινη.

Ερμής Παμφίλων-Ατρόμητος Ανεμώτιας 1-2 (0-2)
Πατσατζής, Καραγιάννης, Φαναρτζής - Γήπεδο Παμφίλων
Παρατηρητής αγώνα: Ανδριώτης

Αναιρούσης 1-2. Δοκάρι ο Γιαλαμάς, είχε ευκαιρίες. 0-1 Στο 2' Γαβριήλ Μπάμπης 0-1 κεφαλια, 0-2 34' Κανόγλου.

Πολιχνίτος-Οδυσσέας Ελύτης 3-1 (1-0)
Πούλος, Λυρής, Ψαρρός - Γήπεδο Πολιχνίτου

Νικέλλης 1-0, Σταματίου 2-0, Νικέλλης 3-0 κεφαλιά. Τσιμπούκης 3-1

Αχιλλέας Πέτρας-Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους 7-1 (4-1)
Συβρής, Οικονόμου, Μεστρός - Γήπεδο Πέτρας
Παρατηρητής αγώνα: Πίνης

Χατ τρικΠάντας, Στρ. Σκαρακάκης (2), Γ. Σκαρακάκης (2) - Αναγνώστου 1-1. προηγήθηκε με πέναλτι ο Αχιλλέας

Όλυμπος Αγιάσου-Προοδευτική Σκ. Καλλονής 5-1