Νίκες για Αρίωνα Μήθυμνας και Αναγέννηση Γέρας

08/10/2016 - 18:16 Τελευταία τροποποίηση στις 09/10/2016 - 14:48

Με δύο αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Λέσβου στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής, που ολοκληρώνεται το απόγευμα της Κυριακής. Στο Μόλυβο, ο τοπικός Αρίωνας επιβλήθηκε του Βύρωνα Μόριας (3-0, ενώ στα Λουτρά η Αναγέννηση Γέρας έφυγε με "2" από την έδρα του Οδυσσέα Ελύτη (1-2).

2η Αγωνιστική
Αρίων Μήθυμνας-Βύρων Μόριας 3-0 (1-0)
Βουρανής, Βερρής, Κάντας - Γήπεδο Μήθυμνας
Παρατηρητής αγώνα: Σταυρινός

Στο Γήπεδο Μολύβου, ο γηπεδούχος Αρίωνας επιβεβαίωσε το γεγονός πως στην έδρα του θα αποτελέσει σκληρό καρύδι για οποιαδήποτε ομάδα, όπως άλλωστε έπραξε και στο κύπελλο με αντίπαλο τον Αίγειρο. Με γκολ του Ν. Βουρσούκη, ο Αρίων προηγήθηκε με 1-0 πριν την ανάπαυλα και στην επανάληψη διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Μολύβου όχι απλώς διεύρυνε το προβάδισμά της, αλλά έδωσε και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, αφού αρχικά ο Ν. Κυριάκου πέτυχε το 2-0 και εν συνεχεία ο ίδιος παίκτης, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το τελικό 3-0.

Οδυσσέας Ελύτης-Αναγέννηση Γέρας 1-2 (0-2)
Λέκκας, Λυρής, Μεστρός - Γήπεδο Λουτρών
Παρατηρητής αγώνα: Ανδριώτης

Στα Λουτρά, η Αναγέννηση Γέρας έφυγε με το τρίποντο κόντρα στον Οδυσσέα Ελύτη, νικώντας με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαιτέρως αποτελεσματικοί στο πρώτο μέρος, όταν προηγήθηκαν με 0-2 χάρη στα γκολ των Γιαννίκου και Σαμιώτη, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν παιδαριώδη λάθη της άμυνας των γηπεδούχων. Στην επανάληψη, ο Τσιμπούκης με απ' ευθείας χτύπημα φάουλ μείωσε σε 1-2, αφού η μπάλα πρώτα προσέκρουσε και στο δοκάρι, αλλά οι Γεραγώτες διατήρησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Αιγέας Πλωμαρίου-Αίγειρος Μυστεγνών (9/10, 16:30)