Υπέταξε τον "Παλλέ" ο Οδυσσέας Ελύτης

19/11/2016 - 16:02 Τελευταία τροποποίηση στις 19/11/2016 - 17:17

Ο Οδυσσέας Ελύτης επικράτησε -ως τυπικά φιλοξενούμενος στο Γήπεδο Λουτρών, το οποίο χρησιμοποιεί επίσης ως έδρα φέτος- του Παλλεσβιακού με 1-3, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 8ης Αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία ΕΠΣ Λέσβου. Αύριο, το πρόγραμμα περιλαμβάνει αρκετές ενδιαφέρουσες συναντήσεις, με εκείνη ανάμεσα σε Αίγειρο Μυστεγνών και Ατρόμητο Ανεμώτιας να ξεχωρίζει. Ο πρωτοπόρος Διαγόρας φιλοξενεί στην Αγία Παρασκευή τον πάντοτε επικίνδυνο Βύρωνα Μόριας, ενώ αμφίρροπα αναμένονται και τα παιχνίδια στο "Χριστοφίδειο", μεταξύ Ολύμπου Αγιάσου και Κεραυνού Αφάλωνα και στον Παπάδο, ανάμεσα σε Αναγέννηση Γέρας και Αετό Λουτρών. Στο Μόλυβο, ο τοπικός Αρίωνας θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, αλλά απέναντί του θα βρει τον φιλόδοξο Αιγέα Πλωμαρίου. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση Πολιχνίτου-Αχιλλέα Πέτρας.

8η Αγωνιστική

Παλλεσβιακός-Οδυσσέας Ελύτης 1-3 (0-1)
Βουρανής, Βερρής, Ψύλλος - Γήπεδο Λουτρών
Παρατηρητής αγώνα: Τσαγκάρης

Με δύο γκολ του Μανιού, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο Οδυσσέας Ελύτης υπέταξε τον Παλλεσβιακό στο Γήπεδο των Λουτρώ, περνώντας νικηφόρα με σκορ 0-2. Η ομάδα του Δούκα Καρέτου ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε πολύ νωρίς, μπαίνοντας από την αρχή σε ρόλο οδηγού. Στην επανάληψη έφτασε και σε δεύτερο γκολ, "κλειδώνοντας" θεωρητικά το τρίποντο της νίκης, ειδικά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Τσακίρη, στο 55ο λεπτό. Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του "Παλλέ" βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μείωσαν σε 1-2, αλλά στις καθυστερήσεις ο Κιούρκος πέτυχε το τελικό 1-3. Με εννέα ολοκλήρωσε ο Παλλεσβιακό,ς αφού λίγο πριν το τέλος αποβλήθηκε και ο Σκούρας.

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Βύρων Μόριας (20/11, 15:00)