Αλώβητος ο Αιγέας, ψάχνει το «θαύμα» ο Αλκιβιάδης

13/03/2024 - 18:08 Τελευταία τροποποίηση στις 13/03/2024 - 22:07

Ο Αιγέας πέρασε αλώβητος από την έδρα του Αετού Λουτρών 1-2, διατηρώντας το πλεονέκτημα των τριών πόντων στην κορυφή και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς της χρονιάς την ερχόμενη Κυριακή με τον Διαγόρα. Στη μάχη της παραμονής ο Αλκιβιάδης μόνο με «θαύμα» μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία μετά την ήττα 3-4 από τον Ανδρονικά Παρακοίλων.

Μοιρασμένο παιχνίδι στο γήπεδο Λουτρών με φάσεις εκατέρωθεν και μεγάλο νικητή τον Αιγέα που κατάφερε να γίνει η πρώτη ομάδα που φεύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα του Αετού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με τον Παράσχο Πρωτούλη, όμως στο 26' ο Αγριμάκης ισοφάρισε 1-1, ένα γκολ που προήλθε μετά την πίεση και το «κλέψιμο» του Τρεμούλα. Στο 34' ο Αιγέας κέρδισε πέναλτι, καθώς ο νεαρός Δουκάκης μπερδεύτηκε και έπιασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή σε μια περίεργη φάση. Από τα 11 βήματα ο Παράσχος Πρωτούλης ξανά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες «κυνήγησαν» το γκολ, με τον Κουνιάρη να σημαδεύει το δοκάρι στο 87' και τον Παπαλόπουλο λίγο αργότερα να εξουδετερώνει το σουτ του Παράσχου Πρωτούλη. Ο Αιγέας έχει το πάνω χέρι προς το παρόν και με ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Διαγόρα θα κάνει άλμα για τον τίτλο.

Στο δεύτερο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής των play offs, ο Διαγόρας με το μυαλό στο επόμενο παιχνίδι, νίκησε 3-1 στην έδρα του τον Αρίωνα Μήθυμνας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-0 με γκολ του Βαγγέλη Ντούμου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεφουλάϊ. Στο 69' ο Στέλιος Τσομπανέλλης με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο Γρούβας στο 91' μείωσε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, όμως δυο λεπτά αργότερα ο Σεφουλάϊ κλείδωσε τη νίκη για τον Διαγόρα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Σε έναν χορταστικό αγώνα, με ανατροπές, με πολλές συγκινήσεις, μεγάλη ένταση και πολλούς διαπληκτισμούς στον αγωνιστικό χώρο, ο Ανδρονικάς «σφράγισε« ουσιαστικά την παραμονή του, φεύγοντας με τους τρεις πόντους από την έδρα του Αλκιβιάδη που έχει πια μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή του στην Α ΕΠΣ Λέσβου. Οι δύο ομάδες έψαξαν τη νίκη, με τον Γιώργο Σαμπάνη να σημειώνει το τέταρτο γκολ της ομάδας στο 90', σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ οι γηπεδούχοι.

Καλός ρυθμός στο πρώτο μέρος  και από τις δύο ομάδες, με τον Αλκιβιάδη να κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή μόλις στο 2ο λεπτό, όμως ο Βαλσάμης επενέβη έγκαιρα μετά από σέντρα του Κάσσου από αριστερά πριν καταλήξει η μπάλα στον Αργυρίου που ήταν μόνος του προ κενής εστίας. Στο 5ο λεπτό ο Ανδρονικάς απάντησε με ένα δυνατό μακρινό σουτ του Σαμπάνη που πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 14' μετά από κάθετη του Παλαμίδα, ο Γαβανέλλης από πλάγια θέση πλάσαρε για το 1-0.

Στο 20ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν αναγκαστική αλλαγή, με τον Θοδωρή Μαστέλλο να περνά εκτός γηπέδου μετά από χτύπημα στον καρπό και τον Τραγέλλη να τον αντικαθιστά. Το διάστημα που αγωνιζόταν με 10 παίκτες ο Ανδρονικάς μέχρι να ολοκληρωθεί η αναγκαστική αλλαγή, κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από αντεπίθεση με τον Αγριτέλλη. Στη συνέχεια η ομάδα των Παρακοίλων είχε μια καλή στιγμή με τον Κουλουδή, όμως στο 35' μετά από λάθος απομάκρυνση των αμυντικών του Ανδρονικά, η μπάλα κατέληξε στον αμαρκάριστο Γαβανέλλη, ο οποίος μέσα από την μικρή περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να δώσει ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 42' μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαμπάνης εξ' επαφής με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Παρλιάρο που απομάκρυνε τη μπάλα εκ νέου σε κόρνερ, ενώ στις καθυστερήσεις ένα τρομερό σουτ του Κουλουδή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με την μπάλα να σκάει στην γραμμή και να καταλήγει στην αγκαλιά του Παρλιάρου.

Ο Ανδρονικάς πάτησε καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και βρήκε την ισοφάριση στο 52' με κεφαλιά του Σαμπάνη μετά από σέντρα του Ανδριώτη. Με καλή ψυχολογία ο Ανδρονικάς απέναντι στον Αλκιβιάδη που έδειξε «σαστισμένος», έκανε την ανατροπή 2-3  στο 62' με διαγώνιο σουτ του Ανδριώτη εντός περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλκιβιάδης είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ απείλησε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παλαμίδα, με τον Σαμπάνη να απομακρύνει πάνω στην γραμμή της εστίας.

Η ισοφάριση για τον Αλκιβιάδη ήρθε στο 81', με ένα απίστευτο αυτογκόλ από τον Ταστάνη, ο οποίος στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα με κεφαλιά «ψαράκι» στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, αυτή πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στην αντίθετη γωνία του τέρματος. Οι γηπεδούχοι στο τέλος ανέβασαν περισσότερο τις γραμμές τους για να πετύχουν το νικητήριο γκολ, όμως μετά από αντεπίθεση ο Γιώργος Σαμπάνης με κεφαλιά σημείωσε το τελικό 3-4, δίνοντας την «χαριστική βολή» στην αντίπαλη ομάδα. Ο Ανδριώτης στις καθυστερήσεις άγγιζε και το πέμπτο τέρμα, όμως η προσπάθεια του δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Μετά από αυτή την νίκη, ο Ανδρονικάς αγκάλιασε την παραμονή, αφού απέχει πια 8 βαθμούς από την τελευταία θέση.

Στο δεύτερο αγώνα των play outs, η Φίλια αν και αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης και με τερματοφύλακα τον μεσοεπιθετικό Ιντζέ, επιβλήθηκε με 3-1 απέναντι στον Κεραυνό Αφάλωνα. Ο Κρητικός στο 31' κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-0. Ο ίδιος παίκτης με σουτ στο 35' σημείωσε το 2-0, όμως ο Χριστοδούλου με σουτ εκτός περιοχής στο 40' μείωσε για τους φιλοξενούμενους. Στο 65' η Φίλια έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Σερίφη, ωστόσο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μαλακό στο 83'.