Νικηφόρα συνέχεια για τους πρωτοπόρους

14/10/2012 - 20:01 Τελευταία τροποποίηση στις 15/10/2012 - 10:43

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας, χωρίς να υπάρξουν ανακατατάξεις μετά τη διεξαγωγή της 5ης Αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία.

Η Αναγέννηση Γέρας πέρασε νικηφόρα μέσα από τη Θερμή, νικώντας τα Λιονταράκια (0-5) χάρη σε γκολ των Καραβατάκη, Δελόλμα (2), Καπταγιάννη και Βασούρη. Στο "Χριστοφίδειο" της Αγιάσου, ο Όλυμπος κέρδισε τον Αετό Λουτρών με 3-0 και σκόρερ τους Χριστοδούλου και Βουργουτζή.

Στην Αγία Παρασκευή, ο Κεραυνός Αφάλωνα αιφνιδίασε το Διαγόρα και προηγήθηκε 0-1 με γκολ του Λάμπρου Γιαλαμά. Ο υψηλόσωμος επιθετικός, στην επανεμφάνισή του στην Α' Κατηγορία, άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Η ομάδα του Στρατή Νησιώτη πέτυχε και το 0-2 στο 18ο λεπτό με γκολ του Τσακίρη.

Ο πανηγυρισμός του Γιαλαμά στα γκολ του Κεραυνού άναψε όμως τα αίματα στην κερκίδα και λίγο αργότερα, σημειώθηκε σύρραξη στον αγωνιστικό χώρο, με οπαδό της γηπεδούχου ομάδας να εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο, κινούμενος απειλητικά προς το μέρος του ποδοσφαιριστή του Κεραυνού. Ο διαιτητής Πούλος διέκοψε προσωρινά τον αγώνα για επτά λεπτά, ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα και συνεχίστηκε μετά την απομάκρυνση του συγκεκριμένου ατόμου από τον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Τάσου Σπύρου ισορρόπησε και ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα (2-2), ενώ στην επανάληψη δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό της, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή (5-2). Σκόρερς του Διαγόρα οι Τσομπανέλλης (2) και Διονυσάτος, που πέτυχε το δεύτερο φετινό του χατ τρικ.

Στην Ερεσό, ο Παπανικολής πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, κάμπτοντας την αντίσταση της Θύελλας Πηγής (3-0) με γκολ των Καλαμούκη, Γιαννής (πεν.) και Κουδουνά.

Στη Μόρια, η Άναξος πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Βύρωνα με 0-1 χάρη σε γκολ του Κλάους, συνεχίζοντας τα θετικά της αποτελέσματα στο φετινό πρωτάθλημα. Στην Αγία Μαρίνα, ο Ατρόμητος δε δυσκολεύτηκε κόντρα στον Αιγέα Πλωμαρίου (3-0) και πήρε το τρίποντο με γκολ των Κούτσα, Ραφαήλ Κουνιαρέλλη (πεν.) και Πάστο.

Τέλος, στο Κάτω Τρίτος, ο Αλκιβιάδης προηγήθηκε της Προοδευτικής με γκολ του Ανήφορου, όμως η ομάδα της Σκάλας Καλλονής πριν το ημίχρονο με γκολ του Καραμήτρου ισοφάρισε σε 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.