Ανατροπές στην ουρά!

03/03/2013 - 20:22 Τελευταία τροποποίηση στις 03/03/2013 - 20:29

Όντας καταιγιστική στην επανάληψη, η Γέρα λύγισε το Βύρωνα και διατηρήθηκε στην κορυφή μετά το τελικό της 5-2. Την ίδια ώρα ο Όλυμπος επικρατώντας με 4-0 των Λιονταριών παρέμενε σε απόσταση αναπνοής, διατηρώντας την αγωνία στο κόκκινο για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισε η μεγάλη νίκη παραμονής της Προοδευτικής επί του Παπανικολή με 3-1, αλλά και το αποτέλεσμα του ντέρμπι στα Λουτρά ανάμεσα σε Αετό και Ατρόμητο που έληξε με το ισόπαλο 1-1.

Σπουδαία νίκη μέσα στην Αγία Παρασκευή πέτυχε και ο Αλκιβιάδης με σκορ 1-2, για τη μάχη που δίνει για την παραμονή του.

Στη Γέρα οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν με το Σεραφίγγο νωρίς και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καπταγιάννη. Η ομάδα του Μάτα θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα γκολ πριν την ανάπαυλα, αλλά σε δύο προσπάθειες του Σεραφίγγου η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βύρωνας κατάφερε με ένα εντυπωσιακό γκολ πίσω από το κέντρο του γηπέδου να αιφνιδιάσει μειώνοντας σε 2-1, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Καπταγιάννη με απευθείας φάουλ να γράφει το 3-1. Σεραφίγγος και Μαλακός για τη Γέρα αλλά και Χωματάς για το Βύρωνα διαμόρφωσαν το τελικό 5-2.
Στην Αγιάσο ο Όλυμπος είχε κέφια, απέδωσε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και έφτασε εύκολα στο τελικό 4-0. Ο Λαλάς σκόραρε δύο φορές, ενώ τα άλλα δύο τέρματα τα πέτυχαν οι Αγριμάκης και Π. Βουργουτζής. Τα Λιονταράκια τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα πάικτες.

Στα Λουτρά Αετός και Ατρόμητος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-1 με τον Κούτσα, αλλά να δέχονται την ισοφάριση σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι από τον Μαρίνο Μπαζίνα δέκα λεπτά πριν το τέλος!

Στην Αγία Παρασκευή ο αδιάφορος Διαγόρας υπέστη μία ακόμη ήττα αυτή τη φορά από τον Αλκιβιάδη που καιγόταν για βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-1  χάρις σε γκολ του Αποστόλη Ανήφορου. Ο Διαγόρας αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας με το Στρατή Διονυσάτο αλλά ο Αλκιβιάδης απέδρασε με το σπουδαίο διπλό με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ανήφορου!

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ο Αιγέας με τον Κεραυνό έμειναν στο στείρο 0-0 στη μεταξύ τους αναμέτρηση, έχοντας και οι δύο αρκετές ελλείψεις στη βασική τους 11άδα.
Στη Σκάλα, Προοδευτική και Παπανικολής παίζοντας ένα παιχνίδι «ζωής και θανάτου» έδωσαν μία μοναδική παράσταση που είχε ωστόσο μεγάλη νικήτρια την ομάδα των γηπεδούχων. Η Προοδευτική προηγήθηκε με τον Τριανταφύλλου αλλά η ομάδα της Ερεσού ισοφάρισε σχεδόν άμεσα. Το 2-1 ήρθε από τον Σούβλατζη με εντυπωσιακό ψαλιδάκι και το τελικό 3-1 προήλθε με τέρμα του Μαραγκού.

Τέλος η Άναξος πήρε πολύ σημαντικό διπλό απέναντι στη Θύελλα στο Ενωσιακό γήπεδο της Θερμής, σε ένα παιχνίδι που θα λέγαμε συμπερασματικά πως «στράβωσε» άσχημα για τους γηπεδούχους μέσα σε τρία λεπτά!

Η Θύελλα προηγήθηκε με τον Καλαμπούκη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ζουρούδης ισοφάρισε στην επανάληψη για την Άναξο. Αμέσως μετά η Θύελλα κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σάββας Παπαδημητρίου απέτυχε να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του από τα 11 βήματα. Και σα να μην έφτανε αυτό, λίγο αργότερα η Θύελλα έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπουτάκη.

Η συνέχεια ανήκε φυσιολογικά στην Άναξο να φτάνει στο τελικό 1-3 με γκολ των Βερβέρη και Χαλκιώτη.
Μετά το τέλος του ματς ωστόσο οι νικητές ειδοποιήθηκαν για την απόφαση παραίτησης του προπονητή τους Ιγνάτη Παγίδα για προσωπικούς του λόγους.