Μπαράζ υποβιβασμού πριν της... παραμονής!

06/04/2013 - 20:21 Τελευταία τροποποίηση στις 06/04/2013 - 20:37

Keravnos_Alkiviadis_4-0_1slΗ τελευταία αγωνιστική της Α' Κατηγορίας έμελλε να αυξήσει ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, μετά την ισοβαθμία που προέκυψε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ήττα της Θύελλας στο Κάτω Τρίτος (1-0) την άφησε στους 23 πόντους, όσους συγκέντρωσαν και τα Λιονταράκια μετά την ήττα από την Άναξο στη Θερμή (0-3). Οι δύο ομάδες είχαν φέρει δύο ισόπαλα αποτελέσματα μεταξύ τους στη διάρκεια του πρωταθλήματος, 0-0 στον Α' Γύρο με τυπικά γηπεδούχο τη Θύελλα και 1-1 στο Β' Γύρο με τυπικά γηπεδούχο τα Λιονταράκια, αφού οι δύο ομάδες χρησιμοποιούν ως έδρα το Ενωσιακό Γήπεδο Θερμής.

Δεδομένου ότι ο ΚΑΠ δεν υπολογίζει το "εκτός έδρας" γκολ, οι δύο ομάδες καλούνται να λύσουν τις διαφορές τους σε έναν αγώνα μπαράζ, με τον ηττημένο να παίρνει την άγουσα για τη Β' Κατηγορία και το νικητή να αναπτερώνει τις ελπίδες του, κερδίζοντας... παράταση ζωής και διεκδικώτας τη σωτηρία στα επερχόμενα μπαράζ παραμονής.

Keravnos_Proodeytiki_0-0Πιθανότατα, από τη στιγμή που και οι δύο ομάδες παίζουν στο Ενωσιακό, αυτή να είναι και η έδρα του νοκ άουτ αγώνα που θα κρίνει τον απ' ευθείας υποβιβασμό. Σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, θα ακολουθήσει και παράταση και αν το σκορ παραμένει εκ νέου ισόπαλο, τότε τα πάντα θα κριθούν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Ο νικητής θα καταλάβει τη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία βάσει της προκήρυξης διασταυρώνεται σε διπλά ματς με την ομάδα που τερμάτισε στη 10η θέση, δηλαδή την Προοδευτική Σκάλας Καλλονής, η οποία διατηρεί το πλεονέκτημα να δώσει τον επαναληπτικό στην έδρα της.

Το άλλο ζευγάρι των μπαράζ παραμονής είναι ήδη γνωστό, με τον Παπανικολή Ερεσού να παίζει τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιας σε διπλούς αγώνες, με μειονέκτημα έδρας έναντι του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους.

Αξίζει νασημειωθεί, ότι σε περίπτωση που προκύψουν δύο ισοπαλίες ή από μία νίκη στους διπλούς αγώνες των μπαράζ, τότε στην Α' Κατηγορία θα μείνει η ομάδα εκείνη που τερμάτισε ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα, κάτι που σημαίνει ότι Προοδευτική Σκάλας Καλλονής και Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους διατηρούν ένα επιπρόσθετο προβάδισμα σε σχέση με τους αντιπάλους στη φετινή διαδικάσια υποβιβασμού.