Λύτρωση στο 94' για Διαγόρα!

09/10/2013 - 19:12 Τελευταία τροποποίηση στις 09/10/2013 - 19:59

Diagoras_Elytis_PapadimitriouΧιτσκοκικό φινάλε επεφύλασσε η αναμέτρηση του Διαγόρα με αντίπαλο την περσινή πρωταθλήτρια Αναγέννηση Γέρας, στο Γήπεδο της Αγίας Παρασκευης με την ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου να παίρνει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη σε ευθύβολο σουτ του Θοδωρή Παπαδημητρίου. Ο Διαγόρας είχε προηγηθεί με γκολ του Μπουτζούρη, ενώ οι Γεραγώτες έφεραν το ματς στα ίσα στα μισά του δευτέρου μέρος με τέρμα που σημείωσε ο Βασίλογλου.

Στα Πάμφιλα, ο Όλυμπος Αγιάσου πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του Κεραυνού Αφάλωνα με 1-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Νίκου Βούρου, όμως οι Αγιασώτες ισοφάρισαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δημάκη. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Ραφαήλ Κουκούλης έγραψε το 1-2, σε μια φάση που φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας του Κεραυνού. Ο Όλυμπος έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Αλεξίου, ωστόσο όχι μόνο κράτησε το υπέρ του προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε κιόλας με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Δημάκη στο 75ο λεπτό.

Aiolikos_panigyriko_2013_14_Lalas_SerafigkosΣτον "Ταρλά", ο Αιοικός δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Αετό Λουτρών, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς με την έναρξή του. Στο 2ο λεπτό ο Σεραφίγκος άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, ο Λαλάς έκανε το 2-0 με πλασέ και ο Μαλακός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 15ο λεπτό στο 3-0. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Σαμπάνης διαμόρφωσε το 4-0 και με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα, ο Θεαγένης Διονυσάτος έκανε το τελικό 5-0.

Στο "Καραβογιάννειο" της Ερεσού, η Προοδευτική πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του τοπικού Παπανικολή με 1-2 στις καθυστερήσεις. Η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή πήρε κεφάλι στο σκορ με όμορφη ατομική ενέργεια του Βαμβουκλή (0-1), όμως στο 84' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Το λυτρωτικό τέρμα της Προοδευτικής πέτυχε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπίρης με κεφαλιά.

Στον Παπάδο, ο τυπικά γηπεδούχος Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στον Οδυσσέα Ελύτη, ενώ στο γήπεδο της Πέτρας, ο Βύρων πήρε μεγάλο "2" επί της Ανάξου με σκορ 0-1. Τέλος στο Κάτω Τρίτος, ο Ατρόμητος Ανεμώτιας πανηγύρισε το τρίποντο με 0-1 κόντρα στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους χάρη σε γκολ του Νικόλοφ. Στη Θερμή, τα Λιονταράκια λύγισαν κόντρα στον ανώτερο Αιγέα Πλωμαρίου, που κέρδισε με 0-1 χάρη σε γκολ του Χρυσάφη στο 75ο λεπτό.