'Ανεμος "Αιολικός" και στη Θερμή

13/10/2013 - 21:46 Τελευταία τροποποίηση στις 13/10/2013 - 21:52

Odysseas_Elytis_Aiolikos_1-3Ο Αιολικός πέρασε «αέρας» και από τη Θερμή στο πιο δύσκολο θεωρητικά μέχρι στιγμής παιχνίδι του, λυγίζοντας τον μαχητικό Οδυσσέα Ελύτη με 1-3, παραμένοντας στην κορυφή! Ανεβάζοντας ξανά την ψυχολογία του, ο Διαγόρας πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης στο Πλωμάρι με 0-3 κόντρα στον Αιγέα, την ίδια ώρα που ο τρίτος Όλυμπος κέρδιζε και τα Λιονταράκια με 2-0.

Με ανατροπή από 0-2, η Αναγέννηση Γέρας κέρδισε τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας με 4-2 επιστρέφοντας άμεσα στα νικηφόρα αποτελέσματα, όπως και στις νίκες επέστρεψε και ο Κεραυνός, περνώντας σαν σίφουνας με 0-3 από την έδρα του Αλκιβιάδη. Τεράστιο «διπλό» πήρε ο Παπανικολής μέσα στη Μόρια, επικρατώντας με 1-2 του Βύρωνα, ενώ ο Ατρόμητος Ανεμώτιας συνέτριψε με 4-1 την Άναξο στο «Μιζεργκάν». Μία ακόμη νίκη πήρε η Προοδευτική που διανύει περίοδο φόρμας, κερδίζοντας με 1-0 τον Αετό στη Σκάλα Καλλονής.

Αν και με 10 παίκτες από το 31΄λόγω αποβολής του Μιχαλάκη (έβρισε σύμφωνα με το διαιτητή Παντελαίων τα θεία), που προκάλεσε την έκρηξη των ανθρώπων του Αιολικού, που ακολούθως αποβλήθηκαν διαδοχικά και αυτοί (Γριππιώτης, Κομνηνός, Βουργουτζής), ο Αιολικός δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να πάρει τη νίκη με 1-3 από τον μαχητικό Οδυσσέα Ελύτη. Σε ένα ματς γιορτή που το παρακολούθησαν περίπου 400 φίλοι του ποδοσφαίρου, ο Αιολικός ήταν εξαιρετικός κατά διαστήματα και πήρε τη νίκη με γκολ των Σεραφίγγου, Σαμπάνη και Λαλά, ενώ είχε και τρία δοκάρια με τους Λαλά, Διονυσάτο Θ.  και Σεραφίγγο. Για τον Οδυσσέα Ελύτη μείωσε λίγο πριν το τέλος ο Βέντος.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Διαγόρας στο Πλωμάρι. Ο Σοφιάνης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου, ο Χατζηκυριάκος ανέβασε το δείκτη στο 0-2 και ο Αγιακάτσικας διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στην επανάληψη.

Με δύο γκολ του Δημάκη ξανά, ο Όλυμπος ξεπέρασε χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα το εμπόδιο των «Λιονταριών».

Στον Παπάδο, ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με τους Δελόλμα και Κούτσα, αλλά οι πρωταθλητές επέστρεψαν δυναμικά στο παιχνίδι και πέτυχαν την ολική ανατροπή στην επανάληψη! Ο Παυλέλλης μείωσε πριν το ημίχρονο, ενώ ο Ζαφειρίου ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος. Την ανατροπή πέτυχε ο Βλάμμης με δύο προσωπικά του γκολ για το τελικό 4-2.

Δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση στο Κάτω Τρίτος από τον Αλκιβιάδη ο Κεραυνός και με δύο γκολ του Πιπίνη στην επανάληψη και ένα του Μπουντακόπουλου, επέστρεψε στις νίκες!

Στην έκπληξη της αγωνιστικής, ο Παπανικολής άλωσε τη Μόρια με δύο γκολ του Ρομέο! Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το Βύρωνα στην πρώτη φάση του αγώνα, βρίσκοντας δίχτυα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα! Ο Βύρωνας προσπάθησε να συνέλθει αλλά απλά μείωσε με τον Λιλά.

Με «τεσσάρα» στο «Μιζεργκάν» ο Ατρόμητος Ανεμώτιας, συνέχισε τις πολύ καλές του εμφανίσεις, λυγίζοντας την Άναξο που ακόμη δείχνει να «ψάχνεται». Ο Ιντζές άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στην επανάληψη Τζίγκας, Σταυρής και Κανόγλου ανέβασαν το δείκτη του σκορ στα τέσσερα. Η Άναξος μείωσε σε 3-1 με το Μιχαλάκη, ενώ έχασαν στο 70΄ με κόκκινη τον Ματακούλια. Ο Ατρόμητος έχασε πέναλτι με τον Ιντζέ, που είχε μάλιστα και δύο δοκάρια.

Με λυτρωτή τον Κάσσου στο 88΄ η Προοδευτική κέρδισε έπειτα από ένα ντέρμπι τον Αετό Λουτρών και έφτασε στους εννέα βαθμούς αθόρυβα και ουσιαστικά. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και ήταν φανερό πως θα κριθεί στο γκολ…