...Γλίτωσε με Σεραφίγγο ο ΑΙΟ!

19/10/2013 - 20:40 Τελευταία τροποποίηση στις 19/10/2013 - 20:57

Aiolikos_Aetos_Loutron_Serafigkos1Ο Αιολικός έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Αναγέννηση Γέρας για να πάρει τελικά αυτό που χρειαζόταν και δεν ήταν άλλο από τους τρεις βαθμούς, με σκόρερ τον Σεραφίγγο.

Αντίθετα πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Διαγόρας δεν άφησε περιθώρια στον Όλυμπο, διαλύοντάς τον με το επιβλητικό 5-0, την ίδια ώρα που η Προοδευτική έπαιρνε σπουδαίο «διπλό» στη Θερμή εις βάρος του Οδυσσέα Ελύτη. Στις καθυστερήσεις ο Αετός λύγισε το Βύρωνα στα Λουτρά, ενώ στον Παπάδο, Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας και Αιγέας Πλωμαρίου έμειναν στο 1-1. Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε ο Παπανικολής στην Ερεσό απέναντι στον φορμαρισμένο Ατρόμητο Ανεμώτιας στην 9η αγωνιστική!

Ο Αιολικός δεν βρέθηκε στην καλύτερή του μέρα, βρήκε απέναντί του μία ομάδα συγκροτημένη, εκνευρίστηκε για μία ακόμη φορά με τη διαιτησία, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με γκολ του Σεραφίγγου στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας το προβάδισμά του στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Με πολύ καλή εμφάνιση και με το Βουργουτζή ξανά στη σύνθεσή του, ο Διαγόρας δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στον Όλυμπο, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-0, στο οποίο έλαμψε το αστέρι του Φιλιανού που πέτυχε τέσσερα γκολ! Το πέμπτο γκολ του Διαγόρα στο κατάμεστο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής, πέτυχε ο Τσομπανέλλης.

Με τον «Ιβάν» Καραθανάση να εκτελή χρέη προπονητή, η Προοδευτική συνέχισε το εντυπωσιακό της σερί νικών, αναγκάζοντας και τον Οδυσσέα Ελύτη να φύγει με σκυμμένο κεφάλι από τη Θερμή. Η «Πρόο» προηγήθηκε με τον Φινφίνη, αλλά ο Ελύτης απάντησε άμεσα και έκλεισε το ημίχρονο με 2-1 με γκολ των Θ. Παπαδόπουλου και Κιντάκα. Στην επανάληψη όμως οι Σκαλιώτες της Καλλονής, ήταν καλύτεροι, ισοφάρισαν με τον Καραμήτρο και πήραν τη μεγάλη νίκη με τον Τζουβανέλλη δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Στα Λουτρά, ο Βύρωνας προηγήθηκε με τον Χατζησπύρου αλλά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Στρατής Σκαλοχωρίτης με απευθείας χτύπημα φάουλ ισοφάρισε για τον Αετό. Στην επανάληψη ο Αετός έχασε με κόκκιννη κάρτα τον παίκτη-προπονητή της Μάριο Δασκάλου, αλλά τελικά πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις με λυτρωτή τον Κροτσίδα!

Στον Παπάδο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας και Αιγέας, μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μετά το μεταξύ τους 1-1. Ο Άντον άνοιξε το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους και ο Μαμάκος ισοφάρισε στην επανάληψη για τους Πλωμαρίτες.

Στην Ερεσό, ο Παπανικολής με... φόρα από το «διπλό» στη Μόρια, κέρδισε και τον Ατρόμητο Ανεμώτιας με γκολ των Κούκου και Γελέκη. Ο Ατρόμητος είχε προηγηθεί με τον Νικολόφ από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά οι Ερεσιώτες γύρισαν το παιχνίδι, παρά το ότι τελειώσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες λόγω αποβολής των Βουτσιώτη και Κούκου.

Στην Πέτραμ η Άναξος έσπασε επιτέλους το ρόδι και έστω και με το αυτογκόλ του Νταλαμπέκη, λύγισε τον Αλκιβιάδη παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης!
Αύριο αγωνίζονται Κεραυνός Αφάλωνα και Λιονταράκια.