"Πρόο" πέντε αστέρων μέσα στη Γέρα!

23/10/2013 - 19:40 Τελευταία τροποποίηση στις 23/10/2013 - 19:57

Proodeytiki_Diagoras_Vamvouklis1jpgΜε την Προοδευτική να εξακολουθεί να τρέχει ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί, περνώντας νικηφόρα και από τη Γέρα με το εκκωφαντικό 2-5, η 10η εμβόλιμη αγωνιστική επεφύλασσε πολλές εκπλήξεις και πολλά γκολ.

Γιατί στις νίκες επέστρεψε και ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας που κράτησε την καλή του εμφάνιση για το ντέρμπι με τον Όλυμπο, επικρατώντας μέσα στην Αγιάσο με 0-3. Εύκολα απογεύματα είχαν σε Πλωμάρι και Θερμή ο Αιολικός και ο Διαγόρας αντίστοιχα, κερδίζοντας Αιγέα και Λιονταράκια.

Στο «Μιζεργκάν», ο Ατρόμητος Ανεμώτιας πήρε το «τρίποντο» με 3-1 κόντρα στον Αετό και στην Άναξο ο Κεραυνός πήρε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα, με σπουδαίο «διπλό» (1-2). Τέλος στο Κάτω Τρίτος Αλκιβιάδης και Παπανικολής αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Με χατ τρικ του Λαλά και έχοντας καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος, ο Αιολικός δεν είχε προβλήματα απέναντι στον Αιγέα. Στην επανάληψη ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 1-5 με τους Σαμπάνη και Συβρή να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, ο Διαγόρας πέρασε κι αυτός εύκολα από την έδρα των Λιονταριών με τον Παναγιώτη Βουργουτζή να πετυχαίνει δύο γκολ και το Φιλιανό να συνεχίζει ακάθεκτος τις… βολές του στα αντίπαλα δίχτυα.

Στον Παπάδο η Γέρα προηγήθηκε με τους Ζαφειρίου και Βλάμμη 2-0 στο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη επαναπαύτηκε, έμεινε από δυνάμεις και το πλήρωσε πολύ ακριβά από την φορμαρισμένη Προοδευτική που κάνει εδώ και τρεις εβδομάδες πορεία πρωταθλητισμού! Ο Ράπτης σκόραρε δύο φορές για τους Σκαλιώτες και ο Σούβλατζης, ο Φινφίνης και ο Σταυρινός από μία, σε αυτήν την συγκλονιστική ανατροπή!

Επέστρεψε στις νίκες ο Οδυσσέας Ελύτης επικρατώντας 2-3 μέσα στη Μόρια του Βύρωνα. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 15΄ λόγω αποβολής του Ευτύχη Βουλγαρέλλη που υπέπεσε σε πέναλτι και μετρέψε σε γκολ με διπλή προσπάθεια ο Βαργεμέζης. Στην επανάληψη ο Οδυσσέας έφτασε στο 0-2 με νέο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σαλταμάραςκαι στο 0-3 με ακόμη ένα τέρμα του Τσιμπούκη. Ο Βύρωνας ωστόσο που προς τιμήν του δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι, μείωσε στο τέλος σε 2-3 με γκολ των Σγουρέλλη και Κιοσσέ.

Στο «Μιζεργκάν» ο Ατρόμητος προηγήθηκε με 2-1 από το ημίχρονο και έβαλε τις βάσεις για την επιστροφή του στις νίκες. Στο τελικό 3-1 σκόραραν οι Κανόγλου και Ποσνακίδης.

Στην Αγιάσο ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας θύμισε τον παλιό καλό του εαυτό και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι από τον Όλυμπο με 0-3! Ο Κούτσας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μυρογιάννη, κερδίζοντας στην επανάληψη και την αποβολή του Λουπέλλη. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε με δύο γκολ του νεαρού Κοκκώνη, με τον Όλυμπο να τελειώνει το ματς με εννέα παίκτες λόγω αποβολής και του Καζάνη.

Τέλος στην Άναξο ο Κεραυνός δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να δώσουν συνέχεια στα επιτυχημένη τους αποτελέσματα και με γκολ του Ν. Βούρου και ένα αυτογκόλ του Χρόνη, πήρε τη μεγάλη νίκη. Στις καθυστερήσεις ο Γ. Σκαρακάκης με πέναλτι μείωσε σε 1-2.

Στο Κάτω Τρίτος ο Παπανικολής βρήκε ξανά δίχτυα με τον Ρομέο, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τρίτη σερί νίκη, με τον Αλκιβιάδη να σώζει το βαθμό.