"Τρένο" ο Διαγόρας στα Πάμφιλα, Αιγέας για φίλημα στη Σκάλα!

03/11/2013 - 19:03 Τελευταία τροποποίηση στις 03/11/2013 - 19:15

Aigeas_Plomariou_panigyriko_LoutraΜε τον Αιγέα να πετυχαίνει τη νίκη της τρέχουσας 11ης αγωνιστικής, βάζοντας ένα μεγάλο «STOP» στο σερί της Προοδευτικής, επικρατώντας με 2-5 μέσα στη Σκάλα και τη Γέρα να παίρνει το σημαντικό «τρίποντο» εις βάρος του Βύρωνα στις καθυστερήσεις, με γκολ του Τηνιακού, το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας συνεχίζεται με αμείωτο το ενδιαφέρον. Ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής παρά το ότι έπαιζε από το 5΄ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αντώναρου, δεν είχε προβλήματα απέναντι στον πολύ δυνατό Κεραυνό, κερδίζοντας με 0-3 και συνεχίζοντας την καταδίωξη του Αιολικού. Δυσκολεύτηκε αλλά λύγισε τον Ατρόμητο Ανεμώτιας ο Οδυσσέας Ελύτης με 1-0, επέστρεψε στις νίκες ο Αετος με το 3-1 επί του Αλκιβιάδη, ενώ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήραν τα Λιονταράκια κερδίζοντας τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας με 2-3 στον Παπάδο!

Ο Διαγόρας παρά το ότι έχασε με απευθείας κόκκινη τον Αντώναρο μόλις στο 5΄ για τράβηγμα σε αντίπαλο που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ, εντούτοις δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει τη νίκη σε μία από τις πιο δύσκολες εξόδους του. Στο τελικό 0-3 της ομάδας της Αγίας Παρασκευής, σκόραραν οι Παπαδημητρίου, Σοφιάνης και Φιλιανός!

Στη Σκάλα, ο Αιγέας φρέναρε απότομα την Προοδευτική παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Στο τελικό 2-5 των Πλωμαριτών που προηγήθηκαν 1-3 από το ημίχρονο, βρήκε δύο φορές δίχτυα ο Μαμάκος και από μία οι Αγκόλι, Αζάμπι, Τοπάλι. Για την «Πρόο» σκόραραν οι Ράπτης και Σταυρινός.

Στη Γέρα, η Αναγέννηση λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις κόντρα στον πολύ καλό Βύρωνα, με χρυσό σκόρερ τον Τηνιακό! Ο Βύρωνας προηγήθηκε στο ματς με τον Δήμο και η Γέρα ισοφάρισε στην επανάληψη με τον Παυλέλλη και στο 85΄ανέτρεψε το ματς με τον Τάκα! Η ομάδα της Μόριας όμως αντέδρασε, ισοφαρίζοντας στο 90΄με τον Κιοσσέ, για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Τηνιακός και να ολοκληρώσει ένα απίστευτο θρίλερ!

Στη Θερμή ο Οδυσσέας Ελύτης κέρδισε με ένα εκπληκτικό γκολ του Τσιμπούκη με γυριστό «ψαλίδι». Ο Ατρόμητος όμως της Ανεμώτιας πάλεψε το ματς, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να φτάσει στην πολυπόθητη ισοφάριση.

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν τα Λιονταράκια το πρωί, κόντρα στον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας! Τα «Λιοντάρια» προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο με δύο γκολ του Ζαφειρίου, Δελόλμας και Κούτσας ισοφάρισαν για τον Ατρόμητο, αλλά ο Κουτσανίτης εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, έκανε το 2-3 στο 89’!

Με γκολ των Πασπαλιάρη, Βαρλάμου και Κροτσίδα, ο Αετός καθάρισε από το ημίχρονο την υπόθεση νίκη κόντρα στον Αλκιβιάδη που απλά μείωσε στην επανάληψη σε 3-1.

Τέλος στην Ερεσό, Παπανικολής και Άναξος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μετά το μεταξύ τους 0-0.