Και τώρα οι δυο τους!

10/11/2013 - 19:47 Τελευταία τροποποίηση στις 10/11/2013 - 21:24

Aiolikos_Diagoras3-1Με τον Αιολικό να κάνει υγιεινό περίπατο στη Θερμή και να κερδίζει εύκολα τα Λιονταράκια με 0-7 και τον Διαγόρα να κερδίζει δύσκολα τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας στην Αγία Παρασκευή, οι δύο μεγάλοι μονομάχοι παρέμειναν σε απόσταση βολής πριν το μεταξύ τους ντέρμπι που θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο. Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η ευρεία νίκη της Ανάξου επί του Αετού με 5-1 στην Πέτρα, το 3-3 ανάμεσα σε Ατρόμητο Ανεμώτιας και Αναγέννηση Γέρας στο «Μιζεργκάν», αλλά και το «διπλό» του Βύρωνα μέσα στο Πλωμάρι επί του Αιγέα! Εύκολα ο Οδυσσέας Ελύτης ξεπέρασε το εμπόδιο του Αλκιβιάδη με 0-2, ενώ Όλυμπος και Προοδευτική αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Τέλος ο Κεραυνός άλωσε δύσκολα την Ερεσό νικώντας με 0-1 τον Παπανικολή.

Με τέσσερα γκολ του Άκη  Μιχαλάκη και πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, ο Αιολικός συνέτριψε με 0-7 τα Λιονταράκια στην πρόβα «τζενεράλε» πριν από το μεγάλο ντέρμπι με το Διαγόρα. Συβρής, Σεραφίγγος και Μαλακός διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τηρώντας την παράδοση που θέλει τις δύο ομάδες να κάνουν μεταξύ τους σχεδόν πάντα ντέρμπι, ο Διαγόρας νίκησε δύσκολα τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας με 2-1, αλλά πήρε αυτό ακριβώς που ήθελε πριν την αναμέτρηση με τον Αιολικό. Η ομάδα του Παπαλόπουλου προηγήθηκε με το Φιλιανό, ο Ατρόμητος ισοφάρισε με τον Κούτσα αλλά ο Στρατής Δελόλμας στην επιστροφή του στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής, σκόραρε με πέναλτι για τη νίκη εναντίον της ομάδας που μεταγράφηκε το καλοκαίρι!

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι, η Γέρα έσωσε ξανά βαθμούς στις καθυστερήσεις, ισοφαρίζοντας τον Ατρόμητο Ανεμώτιας σε 3-3! Η Αναγέννηση προηγήθηκε με 0-1 με τον Τηνιακό στο ημίχρονο, αλλά ο Ατρόμητος ισοφάρισε με πέναλτι του Παπαδόπουλου. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν μάλιστα το ματς με γκολ του Κύριλου, αλλά ο Βλάμμης με πέναλτι ισοφάρισε για τη Γέρα. Το παιχνίδι ωστόσο πήρε δραματική εξέλιξη στις καθυστερήσεις, όταν ο Ιντζές έβαλε ξανά μπροστά τον Ατρόμητο με 3-2 στο 90΄ αλλά ο Ζαφειρίου στο 94΄ έδωσε το βαθμό στο συγκρότημα του Αφαλωνιάτη!

Εύκολα και απλά ο Οδυσσέας Ελύτης πήρε το «τρίποντο» κόντρα στον Αλκιβιάδη με 0-2 χάρις σε τέρματα των Αλέξανδρου Παπαδόπουλου και Τσιμπούκη.
Ο Κεραυνός πέρασε έστω και δύσκολα από την έδρα του Παπανικολή που έχει παράπονα από τη διαιτησία του Καρμίρη με 0-1, χάρις σε τέρμα του Βαρνά στο δεύτερο ημίχρονο.

Με γκολ του Κιοσσέ και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Βύρωνας κέρδισε μέσα στο Πλωμάρι με 0-1 τον Αιγέα!

Στην Αγιάσο τέλος, Όλυμπος και Προοδευτική αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 με γκολ των Δημάκη και Σούβλατζη στην επανάληψη που ισοφάρισε για τους Σκαλιώτες.