Εκπλήξεις και πολλά γκολ!

01/12/2013 - 18:59 Τελευταία τροποποίηση στις 01/12/2013 - 19:15

Aiolikos_panigyriko_2013_14_Lalas_SerafigkosΜε ανατροπή, ο Διαγόρας πήρε το τοπικό ντέρμπι από την Προοδευτική με 2-1 και έδειξε χαρακτήρα στην επιστροφή του στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις, μετά τη βαριά ήττα στο μεγάλο παιχνίδι κορυφής από τον Αιολικό πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος. Την ίδια ώρα ο Αιολικός διέλυε και τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας με 0-6, με προσωπικό σόου του Τόλη Λαλά που σκόραρε τέσσερις φορές!

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Άναξο, όπου η Αναγέννηση Γέρας κέρδισε με το εντυπωσιακό 3-5 την τοπική ομάδα, με τα οκτώ τέρματα του αγώνα να μπαίνουν όλα στο δεύτερο ημίχρονο! Ωστόσο η τρέχουσα αγωνιστική επεφύλασσε ουκ ολίγες εκπλήξεις, με τον Αλκιβιάδη να κερδίζει στο Κάτω Τρίτος με 2-0 τον Αιγέα και τον Αετό να λυγίζει με γκολ στο 90΄ τον Κεραυνό στα Λουτρά!

Ο Βύρωνας πήρε το «τρίποντο» το πρωί στη Θερμή από τα Λιονταράκια με 0-2, όπως και ο Όλυμπος από τον Ατρόμητο Ανεμώτιας με σκορ 1-0 στην Αγιάσο. Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Ερεσό ανάμεσα σε Παπανικολή και Οδυσσέα Ελύτη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν παλικαρίσιο βαθμό με το τελικό 2-2!

Ο Αιολικός είχε κέφια κόντρα στον Ατρόμητο και με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί του Διαγόρα σκόραρε έξι φορές! Ο Λαλάς πέτυχε «καρέ» εντυπωσιάζοντας ενώ Μιχαλάκης και Σεραφίγγος ανέβασαν τον δείκτη του σκορ ακόμη ψηλότερα.

Στην Αγία Παρασκευή η Προοδευτική ήθελε να πατήσει στο κεφάλι τον πληγωμένο Διαγόρα και προηγήθηκε με τον Ράπτη στο ημίχρονο με 0-1. Ο Διαγόρας όμως συνήλθε, ξεπέρασε την κακή του ψυχολογία και με γκολ των Αναιρούση και Φιλιανού μέσα σε ένα δεκάλεπτο, έφερε «τούμπα» το ματς.

Στην Ερεσό ο Οδυσσέας Ελύτης προηγήθηκε με γκολ των Βαργεμέζη και Τσιμπούκη στο πρώτο 20λεπτο, αλλά ο Παπανικολής απάντησε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ισοφάρισε με τέρματα των Μαλέσκου και Βασιλέλλη. Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, ο Παπανικολής έχασε με τραβηγμένη δεύτερη κίτρινη τον Κουδουνά στο 70΄ αλλά κράτησε τον πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια, αφού ο Οδυσσέας Ελύτης σε μία καλή του στιγμή στο 90΄ είδε τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι…

Ο Αλκιβιάδης επιτέλους πήρε μέσα στον αγωνιστικό χώρο το απόλυτο και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο καθάρισε την υπόθεση νίκη απέναντι στον Αιγέα Πλωμαρίου. Χαραλάμπους και Κόμβος βρήκαν δίχτυα και έδωσαν φιλί ζωής στην ομάδα του Κάτω Τρίτους.

Στο παιχνίδι της αγωνιστικής έτσι όπως εξελίχθηκε, Άναξος και Γέρα αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη, τα δίχτυα κουνήθηκαν οκτώ φορές! Η Γέρα προηγήθηκε αλλά η Άναξος απάντησε με τον Χαλκιώτη άμεσα. Η ομάδα του Αφαλωνιάτη ωστόσο ήταν καταιγιστική, προηγήθηκε με 1-4 με το Ζαφειρίου να πετυχαίνει χατ τρικ, η Άναξος μείωσε σε 2-4 με το Μιχαλάκη, αλλά η Γέρα έφτασε στο 2-5. Ο Σκαρακάκης μείωσε ξανά για το τελικό 3-5. Βλάμμης και Καραβατάκης σκόραραν πέραν του Ζαφειρίου, για την Αναγέννηση.

Με γκολ του Ψαρρού έπειτα από ασίστ του Χριστοδούλου, ο Όλυμπος πήρε το «τρίποντο» από τον Ατρόμητο Ανεμώτιας στην Αγιάσο, έπειτα από καλό παιχνίδι.

Στα Λουτρά και μετά από συναρπαστική μάχη, ο Αετός πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Πασπαλιάρη έπειτα από σέντρα του Κάβουρα! Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον Κεραυνό ωστόσο να εμφανίζεται φανερά επηρεασμένος από την απώλεια του Παναγιώτη Σαλταμάρα.

Στη Θερμή το πρωί, ο Βύρωνας έκανε το χρέος του και κατέβαλλε την αντίσταση των Λιονταριών με 0-2, χάρις σε τέρματα των Αγγελέλλη και Κιοσσέ, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Ας σημειωθεί ότι σε όλα τα γήπεδα της Λέσβου, τηρήθηκε πριν τη σέντρα ενός λεπτού σιγής, στη μνήμη του Παναγιώτη Σαλταμάρα.