Νέα απώλεια Διαγόρα με φωνές για διαιτησία

22/12/2013 - 19:16 Τελευταία τροποποίηση στις 22/12/2013 - 20:05

Delolmas_Str_Proo_Diagoras1-4Στη σκιά του πιο σοβαρά απ΄ ότι φάνηκε αρχικά τραυματισμού, ο Αιολικός πήρε νίκη διά πυρρός και σιδήρου στη Μόρια με 0-1 από το Βύρωνα και πήρε Χριστουγεννιάτικο δώρο από το Κάτω Τρίτος, εκεί όπου ο Αλκιβιάδης υποχρέωσε στην τρίτη ήττα του στη σεζόν τον Διαγόρα που ωστόσο έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στον Παπάδο ανάμεσα σε Γέρα και Οδυσσέα Ελύτη, με το τελικό ισόπαλο σκορ (2-2) που διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά, να χαρακτηρίζεται δίκαιο.

Στη Μόρια ο Αιολικός μπλόκαρε από το εξαιρετικό αμυντικό στήσιμο του Βύρωνα και χάνοντας τον σκόρερ του Αποστόλη Λαλά που τραυματίστηκε μετά από σύγκρουσή του με τον τερματοφύλακα Σπύρου και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύτηκε προληπτικά για ένα βράδυ, επιβλήθηκε τελικά με το φτωχό πλην όμως αρκετό 0-1, διευρύνοντας παράλληλα το προβάδισμά του στην κορυφή.

Στο Κάτω Τρίτος ο Διαγόρας έχασε κι άλλο έδαφος από την πρώτη θέση, χάνοντας για τρίτη φορά φέτος από τον φορμαρισμένο Αλκιβιάδη. Οι άνθρωποι της ομάδας της Αγίας Παρασκευής, μετά το τέλος της αναμέτρησης έβραζαν για τη διαιτησία των Βουλγαρέλλη-Σιταρά, για την ακύρωση τέρματος του Φιλιανού με το σκορ στο 0-0, αλλά και για τις αποβολές των Αντώναρου στα τέλη του πρώτου μέρους και Βουργουτζή στις αρχές της επανάληψης. Ο Αλκιβιάδης με μεστή εμφάνιση, κατάφερε και πήρε το σπουδαίο τρίποντο με χρυσό σκόρερ τον Μαρίνο Ανήφορο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πιο ενδιαφέρον και αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Αναγέννηση Γέρας και ο Οδυσσέας Ελύτης μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μετά το τελικό 2-2. Ο Οδυσσέας Ελύτης προηγήθηκε με τον Σαλταμάρα στο 10΄, αλλά οι πρωταθλητές αντέδρασαν και ανέτρεψαν το σκορ με τους Καραβατάκη και Τάκα στο δεύτερο μέρος. Τρία λεπτά πριν το τέλος όμως, ο Θωμάς Παπαδόπουλος χάρισε το βαθμό στην ομάδα του με δικό του γκολ.

Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας συνήλθε και με σκόρερ τον Μαμάκο, που είχε και δοκάρι στο ματς, σταμάτησε το νικηφόρο σερί της ομάδας των Λουτρών. Ο Αιγέας επέστρεψε έτσι στις νίκες, αν και τέλειωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μουτσογιάννη. Καλύτερος ο Αετός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ.

Με χρυσό σκόρερ τον Νικολόφ, η Ανεμώτια κέρδισε την Αγία Μαρίνα, στην αναμέτρηση των Ατρόμητων! Με δέκα παίκτες τελείωσε λόγω αποβολής του Ευαγγέλου, η ομάδα της Αγίας Μαρίνας.

Με πέντε γκολ, η Άναξος πέρασε εύκολα το εμπόδιο των Λιονταριών και μάζεψε ξανά σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια. Η Άναξος ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 0-2 στο ημίχρονο με γκολ των Πάντα και Μιχαλάκη. Ο Κουπέ μείωσε προσωρινά για τα Λιονταράκια, αλλά ο Στρατής Σκαρακάκης ανέβασε το δείκτη σε 1-3. Πάντας και Βλουτής πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, ο Μητσέλης μείωσε ξανά ενδιάμεσα για τα Λιονταράκια σε 2-3.

Με ανατροπή ο Κεραυνός, πήρε μεγάλη νίκη- επωφελούμενος και των βαθμολογικών απωλειών Οδυσσέα Ελύτη και Γέρα- εις βάρος της Προοδευτικής με 3-1. Ο Μπίρης άνοιξε το σκορ για την «Πρόο», αλλά ο Μπουντακόπουλος με πέναλτι ισοφάρισε για τον Κεραυνό. Στο 42΄η Προοδευτική έχασε με δεύτερη κίτρινη τον Κατσαρό και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος των γηπεδούχων. Που έφτασαν στο 2-1 ξανά με τον Μπουτακόπουλο και σφράγισαν τη νίκη τους με Παναγιώτη Βούρο.

Στην Αγιάσο τέλος, ο Όλυμπος πήρε πιο δύσκολα απ΄ όσο θα περίμενε τον Παπανικολή με 1-0, χάρη σε πολύ όμορφο γκολ του Τσαμπλάκου!