Σταμάτησε στα εφτά ο Αιολικός στην Αγιάσο!

01/03/2014 - 19:36 Τελευταία τροποποίηση στις 06/03/2014 - 14:19

Aiolikos_panigyriko_2013_14_Lalas_SerafigkosΣτα… εφτά σταμάτησε ο Αιολικός στην βροχερή Αγιάσο, διαλύοντας τον Όλυμπο στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τόλη Λαλά να πετυχαίνει χατ τρικ εις βάρος της πρώην ομάδας του… Με ανατροπή στην επανάληψη, η Γέρα ξεπέρασε το εμπόδιο του Βύρωνα με 1-3, με τον Οδυσσέα Ελύτη να λυγίζει τον Ατρόμητο στο «Μιζεργκάν» 0-2. Χωρίς προβλήματα ο Διαγόρας επικράτησε με χατ τρικ του Τριανταφύλλου με 4-0 του Κεραυνού Αφάλωνα, ενώ με συγκλονιστική ανατροπή και με παίκτη λιγότερο από το 10΄, ο Αιγέας κέρδισε με 4-2 την Προοδευτική. Σημαντικό «τρίποντο» στη μάχη της παραμονής του, πήρε ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας με τη νίκη του 0-3 επί των Λιονταριών στη Θερμή, ενώ η Άναξος δεν χαρίστηκε στον Παπανικολή, τον οποίο και διέλυσε με 5-1. Αύριο στο Κάτω Τρίτος κοντράρονται Αλκιβιάδης και Αετός Λουτρών.

Ο Αιολικός ήταν… φυσιολογικός για ένα ημίχρονο, όπου προηγούνταν με 0-1, αλλά στην επανάληψη ανέβασε στροφές και έφτασε στο εμφατικό 0-7. Ο Λαλάς πέτυχε χατ τρικ, ο Σεραφίγγος δύο και από ένα οι Μιχαλάκης και Καπταγιάννης!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τριανταφύλλου που πέτυχε τρία γκολ, ο Διαγόρας επικράτησε με 4-0 του Κεραυνού Αφάλωνα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Σκόρερ για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής ήταν και ο Αθανασέλλος.

Στη Μόρια ο Βύρωνας προηγήθηκε κόντρα στην ροή του παιχνιδιού με τον Κιοσσέ, αλλά η Γέρα στην επανάληψη σοβαρεύτηκε και με δύο γκολ του Βλάμμη και άλλο ένα του Καραβατάκη έφτασε στη νίκη με 1-3.

Ο Οδυσσέας Ελύτης μπορεί να φοβήθηκε λίγο από την καυτή έδρα του Ατρομήτου στην Ανεμώτια, αλλά με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους γηπεδούχους. Ο Μαρίνος στο 8΄ και ο Λίλα στο 87΄ διαμόρφωσαν το τελικό 0-2.

Η Προοδευτική εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό της πλεονέκτημα από την αποβολή του Φωτέλλη από το 10΄, προηγήθηκε με 0-2 στο Πλωμάρι, με γκολ των Μπίρη και Σταυρινού. Ο Αιγέας όμως από το 75΄και μετά κατάφερε και έφερε τούμπα το ματς, φτάνοντας στο εντυπωσιακό τελικό 4-2! Ο Χιωτέλλης αρχικά ισοφάρισε και ο Γαννίκος με δύο δικά του γκολ έκανε το 3-2 (το δεύτερο με πέναλτι). Ο Αζάμπι λίγο πριν το τέλος, σφράγισε την ανατροπή της ομάδας του Πλωμαρίου. Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι και η Προοδευτική λόγω αποβολής στη φάση του πέναλτι του Τζουβανέλλη.

Στη Θερμή Λιονταράκια και Ατρόμητος βρίσκονταν στο 0-0, μέχρι τη στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι σαν αλλαγή ο Κούτσας… Από εκεί και έπειτα με δικό του χατ τρικ, χάρισε το πολύτιμο «τρίποντο» στην ομάδα του…

Στην Άναξο η  τοπική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Παπανικολή, επικρατώντας με 5-1! Ο Χαλκιώτης βρήκε δύο φορές δίχτυα για τους γηπεδούχους, ο Γιώργος Σκαρακάκης μία, ο Στρατής Σκαρακάκης άλλη μία, με το κερασάκι στην τούρτα να πετυχαίνει ο Χρόνης.