Σφαγή στην μάχη της παραμονής!

09/03/2014 - 19:49 Τελευταία τροποποίηση στις 09/03/2014 - 20:04

AetosLoutrwn_VyrwnMorias_fasi4slΜε τον Αιολικό να κερδίζει εύκολα όπως αναμενόταν τα Λιονταράκια σε ένα ματς που δεν αντέχει σε κριτική με 9-0, τον Διαγόρα να κάνει το χρέος του κερδίζοντας την Αγία Μαρίνα ως τυπικά φιλοξενούμενος στην Αγία Παρασκευή με 0-2 και τον Αλκιβιάδη να παίρνει υπερπολύτιμο βαθμό στην εκπνοή από τον Οδυσσέα Ελύτη, το ενδιαφέρον στρέφεται πλέον αποκλειστικά στη μάχη των μπαράζ της παραμονής.

Εκεί όπου η Άναξος δεν μπόρεσε να κάνει τη μεγάλο «διπλό» χάνοντας τελικά με 3-2 από τον Αετό στα Λουτρά και ο Παπανικολής δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον Κεραυνό που κέρδισε με 2-1. Με φοβερή ανατροπή επικράτησε και ο Όλυμπος της Προοδευτικής στη Σκάλα με 2-3! Μεγάλη νίκη παραμονής πέτυχε ο Βύρωνας με 3-1 τον Αιγέα που πλέον φλερτάρει με… περιπέτειες, ενώ πιο δύσκολα απ΄ όσο δείχνει το τελικό σκορ, κέρδιζε η Γέρα τον Ατρόμητο Ανεμώτιας με 4-0.

Ο Αιολικός προηγήθηκε με 7-0 από το πρώτο ημίχρονο με τον Κομνηνό να προχωράει σε πολλές αλλαγές στη συνέχεια. Ο Λαλάς πάντως πρόλαβε και πέτυχε… καρέ και από ένα γκολ πέτυχαν οι Σεραφίγγος, Καδής, Συβρής, Σαμπάνης και Μουτζούρης!

Ο Οδυσσέας Ελύτης προηγήθηκε με πέναλτι του Κιντάκα στο 17΄ αλλά ο μαχητικός Αλκιβιάδης δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και στο 88΄ δικαιώθηκε, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με τον Κατσούρη! Έχασε πέναλτι ο Οδυσσέας Ελύτης με τον Θωμά Παπαδόπουλο!

Ο Διαγόρας με δύο γκολ του Φιλιανού λύγισε τον Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας, ενώ η Γέρα απέναντι σε έναν καλό παρ΄ όλα αυτά Ατρόμητο Ανεμώτιας, επικράτησε με 4-0, με τον Βλάμμη να σκοράρει δύο φορές και από μία ο Τηνιακός και ο Ματθαίου.

Η Άναξος πήγε για το θαύμα, προηγούμενη με 0-2 στο ημίχρονο με  γκολ των Τζαβελάκου και Σ. Σκαρακάκη, αλλά αν στο 45΄ το σουτ του Γιώργου Σκαρακάκη κατέληγε και αυτό στα δίχτυα, τότε ίσως να είχε πανηγυρίσει μία τεράστια νίκη. Γιατί ο Αετός στην επανάληψη συνήλθε, πίεσε και έφτασε στην ολική ανατροπή με δύο γκολ του Κροτσίδα και άλλο ένα του Ελευθερίου που αποβλήθηκε κιόλας στη φάση της ισοφάρισης!

Ο Βύρωνας βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Χρυσάφη μόλις στο 3΄ αλλά πριν το ημίχρονο ισοφάρισε και στην επανάληψη πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» με τον Κιοσσέ να σκοράρει δύο φορές και τον Καραδημητράκη μία.

Ο Κεραυνός με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, προηγήθηκε με 2-0 στο δεύτερο μέρος με γκολ των Μπουντακόπουλου και Χαρατσιάρη, ο Παπανικολής προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να κερδίσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, αλλά η αποβολή του Βασιλέλλη δυσκόλεψε το έργο του. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ρομέο…

Η Προοδευτική μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι με τον Όλυμπο και έφτασε στο 2-0 από το πρώτο μέρος με γκολ των Κάσσου και Σταυρινού. Στην επανάληψη όμως ο Όλυμπος αντέδρασε και έφτασε σε μία επικών διαστάσεων ανατροπή με γκολ των Καζάνη, Καλλιμαντζέρου και Τσαμπλάκου!