Προβάδισμα για Αλκιβιάδη και Άναξο!

06/04/2014 - 20:01

Keravnos_Alkiviadis_4-0_1slΑλκιβιάδης και Άναξος έκαναν το πρώτο βήμα για να επιτύχουν τον στόχο της παραμονής τους, επικρατώντας στα πρώτα παιχνίδια των διπλών αγώνων μπαράζ που πρόκειται να δώσουν απέναντι σε Παπανικολή Ερεσού και Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας αντίστοιχα. Υπενθυμίζουμε ότι οι αγώνες μπαράζ παραμονής είναι διπλοί και το πλεονέκτημα έχουν στα δύο αυτά ζευγάρια, ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας και ο Αλκιβιάδης.

Στα καθαρά αγωνιστικά, ο Αλκιβιάδης προηγήθηκε σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι στο 75΄ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Απόστολος Ανήφορος και δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του με τον ίδιο παίκτη! Ο Παπανικολής στις καθυστερήσεις με το γκολ του Ρομέο, έμεινε ζωντανός ενόψει του δευτέρου αγώνα στο Κάτω Τρίτος, αλλά το έργο του ξέρει πως είναι ιδιαίτερα δύσκολο καθώς πρέπει να επικρατήσει με δύο γκολ διαφορά…

Στο άλλο παιχνίδι, η Άναξος κατάφερε να «σπάσει» το πλεονέκτημα του Ατρομήτου στο ζευγάρι, κερδίζοντας με 2-1 την ομάδα της Αγίας Μαρίνας και πλέον αρκείται στην ισοπαλία στο παιχνίδι της ρεβάνς για να απαλλαγεί οριστικά από το άγχος της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Γιώργου Σκαρακάκη, με τον Δημήτρη Βλουτή να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων πριν τη λήξη του ημιχρόνου! Στην επανάληψη ο Ατρόμητος βελτιώθηκε, μείωσε αρχικά με γκολ του Δελόλμα, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγο αργότερα, όταν ο «Δέλο» αστόχησε από τα 11 βήματα για να κάνει το ματς 2-2…