Αιολικάρα από τα παλιά!

27/11/2011 - 18:11 Τελευταία τροποποίηση στις 03/12/2011 - 13:37

Τεράστια νίκη από κάθε άποψη πέτυχε ο Αιολικός, μέσα στον "Ταρλά" επί του Αχαρναϊκού με σκορ 2-1, σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και λίγο έλειψε να τελειώσει με... εφράγματα!

Ο Αιολικός πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία επί ενός αντιπάλου με πρωταγωνιστικούς στόχους, μπροστά σε περίπου 600 φιλάθλους του που είχαν ένταση και παλμό, σπρώχνοντας τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού στο τρίποντο της νίκης.

Η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα, έτρεξε, πίεσε και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, όμως έπεσε πάνω στον ανεκδιήγητο διαιτητή Γαβρίλη, που με τις υποδείξεις του φρόντισε να εκνευρίσει τους πάντες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε σε κεφαλιά του Καπταγιάννη που πέρασε μόλις άουτ και ακολούθησαν φάσεις, στις οποίες ήταν πρωταγωνιστής ο διαιτητής. Αρχικά στο 9ο λεπτό, όταν ο Χατζηκυριάκος ζήτησε -δικαιολογημένα- πέναλτι σε χέρι αμυντικού έπειτα από δύο διαδοχικές ντρίμπλες και στη συνέχεια με "ανάποδα" φάουλ και πλάγιο άουτ, που προκάλεσαν νεύρα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ακολούθησε ένα 5λεπτο φωτιά για τον Αιολικό, με αλλεπάλληλες ευκαιρίες των Χατζηκυριάκου, Μίχου και Τσουλάκου, χωρίς η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα! Ο Αιολικός έπαιζε μονότερμα τον Αχαρναϊκό, όμως ούτε στο 38' κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν η γυριστή κεφαλιά του Χατζηκυριάκου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής Γαβρίλης "έπνιξε" ακόμα ένα πέναλτι σε χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή. Κι ότι δεν κατάφερε η ομάδα της Μυτιλήνης στα 45 λεπτά που είχαν προηγηθεί, επετεύχθη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αποστολίδη να εκτελεί απ' ευθείας φάουλ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ιντζόγλου και τους φιλάθλους στα... ουράνια!

Το α' ημίχρονο τελείωσε ιδανικά, με τον Αιολικό να πετυχαίνει γκολ στις καθυστερήσεις, όμως τί να πει κανείς για το πώς ξεκίνησε η επανάληψη, αφού στην πρώτη φάση οι παίκτες του Σπανού διπλασίασαν τα τέρματά τους. Δημιουργός ο Διονυσάτος από φάουλ που εκτέλεσε στα δεξιά σαν κοντινό κόρνερ και δράστης ο Μίχος, που με όμορφη ενέργεια από κοντά έκανε το 2-0!

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα γινόταν... περίπατος ήρθε ένα ασύλληπτο σουτ στην κίνηση του Νταβαρίνου, που "κάρφωσε" την μπάλα στο "παραθυράκι" του ανήμπορου να αντιδράσει Καλαϊτζίδη, μειώνοντας σε 2-1. Ο Αχαρναϊκός -δικαιολογημένα- αναθάρρησε, ο Αιολικός -αδικαιολόγητα- οπισθοχώρησε και το ματς εξελίχθηκε σε έναν ανούσιο μονόλογο των φιλοξενούμενων, που έστω και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως λίγο έλειψε να "παγώσουν" τον "Ταρλά", όταν ο Ζούμας μόνος αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Το τελικό 2-1 πανηγυρίστηκε έξαλλα, με τους παίκτες να συγκεντρώνονται μπροστά στη θύρα 3 και ένα κουβάρι να φωνάζουν "Αιολικός", την ίδια ώρα που οι φίλαθλοι επευφημούσαν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας και τον προπονητή.

Αιολικός: Καλαϊτζίδης, Αγιακάτσικας, Βούρος, Καπταγιάννης, Αποστολίδης, Χατζηκυριάκος (93' Ντζιμάνης), Μίχος, Διονυσάτος, Τσουλάκος (84' Δελόλμας), Κάρδαρης, Μιχαλάκης (89' Μουτζούρης)

Αχαρναϊκός: Ιντζόγλου, Μάναλης (46' Καλαμιώτης), Νταβαρίνος, Μαγγίνας, Μωυσιαδης, Αθανασόπουλος (78' Καλέρης), Κοκόλης, Δημάκης, Παπαδάκης, Χριστόπουλος, Λαναράς (46' Ζούμας)

ΧΟΡΗΓΟΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ

Υπόμνημα

Σχόλιο Ευκαιρία Γκολ Σφύριγμα διαιτητήΠέναλτι ΑλλαγήΚίτρινηΚόκκινη

Λεπτό προς λεπτό

[90΄+5΄] Τέλος Αγώνα. Αιολικός-Αχαρναϊκός 2-1

[90+4΄] Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Αχαρναϊκό, με τον Ζούμα αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή να στέλνει προ του Καλαϊτζίδη τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια... Γλιτώσαμε το έμφραγμα...

[90+3΄] Στη θέση του Χατζηκυριάκου που αποχωρεί καταχειροκροτούμενος, ο Ντζιμάνης

[89΄] Στη θέση του Μιχαλάκη ο Μουτζούρης

[84΄] Στη θέση του Τσουλάκου, ο Δελόλμας στην πρώτη αλλαγή του Δημήτρη Σπανού στο παιχνίδι

[83΄] Επικίνδυνη σέντρα σουτ του Καλέρη, η μπάλα άουτ

[79΄] Κίτρινη κάρτα με το που μπηκε στον αγωνιστικό χώρο, στον Καλλέρη

[78΄] Ο Καλέρης στη θέση του Αθανασόπουλου

Έχει ανέβει ο Αχαρναϊκός μετά το γκολ που πέτυχεκαι πιέζει για την ισοφάριση. Το ανέβασμα του Αχαρναϊκού οφείλεται εν πολλοίς και στην οπισθοχώρηση του Αιολικού που επηρεάστηκε από τη μείωση του σκορ

ΓΚΟΛ: [69΄] Απίστευτο βολέ του Νταβαρίνου, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Καλαϊτζίδη. Ο ποδοσφαιριστής πανηγυρίζει έξαλλα το γκολ και στην κερκίδα επικρατεί αναβρασμός

[67΄] Κάρτα στον Ζούμα. Συνεχίζεται το πολύ σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων

[64'] Ο διαιτητής Γαβρίλης συνεχίζει τα "ανάποδα" σφυρίγματα, προκαλώντας τη μήνη των φιλάθλων

[56'] Σουτ του Λαναρά έξω από την περιοχή, έφυγε ψηλά άουτ

Απίστευτο πάθος από τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού, που καταθέτουν ψυχή στον αγωνιστικό χώρο. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως τόσο ο Αποστολίδης όσο και ο Μίχος πανηγύρισαν έξαλλα τα δύο γκολ ανεβασμένοι πάνω στα κάγκελα του "Ταρλά", προκαλώντας ενθουσιασμό στους 600 και πλέον (αυτήν την ώρα) φιλάθλους

[46'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 2-0!! Ο Διονυσάτος εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, σαν κοντινό κόρνερ, ο Μίχος πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

[46΄] Οι Ζούμας και Καλαμιώτης μπήκαν στη θέση των Λαναρά και Μανάλη

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου

[45΄] Ημίχρονο αγώνα. Αιολικός-Αχαρναϊκός 1-0

[45+1'] ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-0!! Απευθείας φάουλ Αποστολίδη και η μπάλα στα δίχτυα!!!!!!!

Άλλη μία φάση που σηκώνει συζήτηση... Σε μία γυριστή κεφαλιά τουΧατζηκυριάκου, η μπάλα αποκρούστηκε με το χέρι

[38΄] Φάουλ Διονυσάτου, πολύ όμορφη γυριστή κεφαλιά Χατζηκυριάκου με τη μπάλα να καταλήγει ψηλοκρεμαστά στο οριζόντιο δοκάρι! Στην επαναφορά ο Τσουλάκος απέτυχε να σκοράρει!

[36΄] Κίτρινη καρτα στον Αποστολίδη για διαμαρτυρία

[28΄] Σέντρα σουτ του Χατζηκυριάκου, η μπάλα καταλήγει στον αμαρκάριστο Τσουλάκο ο οποίος ολομόναχος στέλνει τη μπάλα άουτ!

[25΄] Σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απο όλους, κατέληξε στον αμαρκάριστο Μίχο ο οποίος χωρίς χρονοτριβή έπιασε το γυριστό σουτ στην κίνηση, που απέκρουσε με υπερένταση ο Ιντζόγλου

[24΄] Άλλη μία όμορφη ατομική ενέργεια του Χατζηκυριάκου, που απέφυγε τρεις αντιπάλους από τα αριστερά, μπήκε μεσα στην περιοχή αλλά η σέντρα σουτ που επιχείρησε, κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ

Αρκετά τα παράπονα από την πλευρά του Αιολικού για τα σφυρίγματα του διαιτητή Γαβρίλη, που έχει εκνευρίσει την κερκίδα με τα ανάποδα σφυρίγματά του

[10'] Κίτρινη κάρτα στον Παπαδάκη

[9'] Ατομική προσπάθεια Χατζηκυριάκου μέσα στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο και στη δεύτερη ντρίμπλα ο αμυντικός σταμάτησε σε χέρι αμυντικού, αλλά ο διαιτητής λέει "παίζετε". Έντονες οι διαμαρτυρίες των ανθρωπων του Αιολικού

[7΄] Πρώτη καλή στιγμή για τον Αιολικό που έχει μπει αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο. Ένα φάουλ του Κάρδαρη από τα δεξιά, βρήκε το κεφάλι του Καπταγιάννη, με την κεφαλιά του τελευταίου να περνάει ελάχιστα άουτ!

Περίπου 350 φίλοι του Αιολικού αυτή τη στιγμή στο γήπεδο και η προσέλευση συνεχίζεται. Δυστυχώς η ώρα έναρξης του αγώνα δεν βοηθάει, αλλά ο καιρός είναι ιδανικός για μπαλα.